База польських партизан

ПроСВІТ, Культура
10/12/2019, 1 Comment

Відпочиваючим на Завішанському озері в Яновському районі було б цікаво дізнатись, що в тих місцях створювалась одна з перших польських партизанських бригад.

Влітку 1943 року в складі Пинського партизанського з’єднання був створений загін ім’я Тадеуша Костюшко, який складався переважно з поляків. Першим його командиром був підофіцер Чеслав Вархоцький. На початку в загоні було 74 бійця. В кінці серпня 1943 року його приділено до Пинської партизанської бригади під командуванням Івана Шубітидзе.

Пинська партизанська бригада контролювала територію на півдні сучасного Пинського і Яновського районів, обмежену селами Хомичево – Мохро – Семиховичі – Житновичі – Потаповичі. Ядром цієї території були так звані Пусловські ліси, які часто фігурують в звітах, спогадах партизан. В вересні загін ім’я Тадеуша Костюшко перебрався з Невіра до Завішшя, маєтку Войтеха Ксаверія Кароля Пусловського (27.01.1877 – 24.09.1961). Штаб Пинської бригади находився в селі Коліно. Там же залишено родини польських партизан. В жовтні 1943 року в цей район з місць, які знаходились в зоні конфліту з УПА почали польські родини. Це зайняло чимало часу. 

30 серпня 1943 року пинський гебітськомісар організовував каральну експедицію, в який було задіяно значні сили (до одного полку). Бій тривав дві доби. Загін ім’я Тадеуша Костюшко брав участь в боях за село Потаповичі, яке служило опорною базою для нападів на залізницю Кобринь-Лунинець, було в центрі атаки. В решті решт партизанам вдалося вибити німців з Хомичева і Потаповичів. Є інформація що загін Костюшко в складі Пинської бригади брав участь в боях з німецькими частинами на лінії Дніпровсько-Бузького каналу в жовтні, грудні 1943 року, а в лютому 1944 року в боях на ріці Прип’ять.

Мало відомо але саме Пусловські ліси стали однією з головних баз польських прорадянських партизан. Сюди прибули десантовані лідери польського комуністичного руху. В серпні 1943 року на летовищі Берестейського партизанського об’єднання висадились Леон Касман “Яновський”, Ігнат Борковський “Віцек”, Станислав Курланд “Стах”, Ванда Міхальська “Катя”, Казимир Вирвас “Михал”. Друга група складалася з Казимира Аерана, Леона Більського, Маріана Червінського, Вацлава Марека, Вацлава Розги “Стефан”. З листопада більшість з них приступили до створення більшого польського партизанського підрозділу. На летовище Пинської бригади в Коліні в грудні прибули Здзіслав Турлейський, Шимон Краковський, Ян Кандель, Зоф’я Бродзінська. На 24 грудня в складі загону Тадеуша Костюшко було 250 осіб. В присутності командування бригади і підпільної партійної влади відбулася урочиста присяга. З 25 грудня першій командир костюшківців зайняв посаду в штабі Пинської бригади. Його змінив поручник поручник Чеслав Клім. Політруком став Вацлав Климашевський. Начальником штабу став радянський лейтенант Дмитро Караваєв. Диверсійну групу очолив Теофіл Кот. Кінною розвідою став командувати Едуард Нєджвєдзкі. Тоді ж було виділено окремий загін під командуванням Леона Касмана псевдо “Яновський”, який вирушив за Буг. Сто бійців загону розділено на три частини. Перша група під командуванням Касмана отримала завдання добратись до Варшави.

В подальшому партизани бригади ім’я Тадеуша Костюшко поповнили кадри міліції, війська Польської народної республіки. 

1 thought on “База польських партизан”

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *