Байки Кароля Жери: як мужик одповів клірику

275 років тому народився гуморист, мораліст, фольклорист, монах Кароль Жера. Через кілька століть після його народження італієць Умберто Еко, автор роману “Ім’я рози”, вибере монастир місцем в якому спробує дати відповідь на питання чи личить аскетичним чернцям зберігати веселу вдачу. Очевидно, що Кароль був саме з породи дотепних веселих монахів. Імовірно, що таких серед пинських францисканців не бракувало. 

З часів середньовіччя монастирі були серед великих землевласників. Пинський франциськанський монастир мав два фольвари, в кожному по кілька сіл. Частина з монастирських земель була дарован ще пинськими князями. До вишевицького фольварку належали Вишевичі і, славетні нині збереженістю традиційної архітектури, Кудричі. В 1797 році в селі було 160 чоловіків і 128 жінок. 

Всупереч стереотипам про селян як простаків, мужики здавна уміли трапно поєднати вічливість з народною мудрістю. Кудричани зберігали багату образну мову. Одне зі слів гуморист Кароль Жера навіть не став перекладати, настільки промовисте воно мові пинчуків. Йдеться про ворону. Рідко який птах уособлює в собі стільки значень. Як показав Віталій Жайворонок, ворони в народній уяві є символом зловісного огуджування, зажерливості, пліткарства, невдячності, безладу, самохвальства, пихи, неуважності. Кароль Жера став монахом і правив в пинському францисканському монастирі. Тут йому довелося познайомитись з жителями Кудрич і стати свідком анекдотичної історії.

 Пинські францисканці мають серед вод село Кудричі, піддані якої називаються Кудричани і виповнюють невелики повинності. Зобов’язані вони сплавляти ріками дерево і на площу до монастира францисканців витягати. Одного разу, коли вони цим займалися, а в тому вони дуже справні, я був при тому, прийшов придивлятися цьому один молодий клірик, і почав їх вчити, що мають з деревом робити, почув це один старий селянин, який на цьому зуби з’їв, сказав йому:

Хоч на Вашеті (скорочено “Ваша милось” – авт.) корона, такі Вашеть є ворона. 

  • 2
    Поширили:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *