Бджоляр з Підляшшя

Казимир Левицкий (1847-1902) – польский бджоляр, уродженець Південного Підляшшя, засновник першого в світі музею бджільництва, творець моделі вулика, який отримав назву по його призвищу, публіцист, педагог.

Він народився  на Піденному Підляшші в селі Бордилівка. В 1862 році з 1032 душ більшість 520 були уніатами, а нині там існує православна церква. Спочатку Казимир отримав освіту в монастирі паулинів в Лісній, потім у Сельцях (pol.Siedlce), допомагаючи працювати  батькови поблизу Лукова. Він був зацікавлений у бджільництві з 12 років. Першим його вчителем був неписменний бортник. У віці 20 років Левицький отримав власну ферму, впроваджуючи останні інновації в галузі агрономії. Завдяки численним міжнародним поїздкам (він поїхав до Німеччини, Швейцарії, Франції та Італії) він познайомився з видатними бджолярами, в тому числі польського бджоляра Дзержона з Сілезії.

Левицкий переїхав до Варшави після весілля з дочкою Леона Крупецького (1822-1875). Ідея створення бджолиного музею з’явилася близько 1880 року. Казимир Левицкий мав намір організувати свою «Скарбницю бджільництва» у Варшаві або за її межами. Під час огляду одного з маєтків поблизу Міньска Мазовецького, з Левицьким стався нещасливий випадок, який призвів до поступового зникнення зору. Випадок прискорив рішення про відкриття музею на Кошиках. Ці зусилля здійснилися в 1882 році, коли в саду був відкритий павільйон Музей бджільництва. У тому ж році Левицький опублікував книгу “Pszczelnictwo”. Незабаром після цього він повністю втратив зір (до 1884).

Незважаючи на початковий фінансовий успіх музею, близько 1888 року, внаслідок конфліктів між компаньонами, які  були акціонерами підприємтсва, справи  погіршилися. Творець музею відмовився від управління, обмежившись дидактичною діяльністю в рамках організованих курсів бджільництва. У 1901 році Левицький захворів і був перевезений до Творека, де помер у 1902 році.

За матеріалом: Muzeum w polskie

  • 1
    Поділитися

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *