Берестейська інспекція

Віктор Місіюк, Культура
20/12/2021, 2 коментарі

Далеко не завжди дослідники звертають увагу на історичні явища, навіть якщо мова йде хоча б про досить значні з точки зору військової історії регіону. До прикладу даремно шукати в “Словнику Берестейщини”, чи енциклопедичному довіднику “Бересть”, або інших виданнях енциклопедичного характеру пояснення чим була “Берестейська інспекція”.

Прапор Берестейської інспекції часів правління імператора Олександра І

На зміну катеринівським дивізіям в Російський імперії в 1796 році створені військові інспекції. З їх допомогою імператор планував контролювати свавілля в війську. Берестейська інспекція була створена в 1800 році. Того року кількість військових округ з такою назвою збільшено на дві. Тринадцятою стала харківська, а чотирнадцятою берестейська. Більше їх кількість не змінювалась. До Берестейської інспекції були приписані наступні кавалерійські частини Лейб Її Імператорської Величності кірасирський полк, Павлоградський гусарський полк, Кінно-польський полк, а також Харківський, Чорнігівський і Новоросійський драгунські полки. До інспекції належали Азовський, Виборзький, Староінгерманландський, Апешронський, Ряжський, Подільський, Віленський і Пензенський мушкетерські полки.

Інспекції виконували функції військових округ. Інспектора не були командирами, за своїми повноваженнями вони нагадували шефів полків, контролювали виконання імператорської волі. В їх обов’язках був об’їзд військ не рідше кожні чотири роки. Вони ж мали стежити за укомплектованість полків. Особливо складним завданням було приведення в “належний вид” полків, що повернулись з війни. Щомісяця інспектор надсилав рапорт про стан довірених військ. Системи їх призначення не існувало. Воно залежало цілком від волі імператора. Коли один з інспекторів призначався командуючим військами на фронті йому могли підпорядкувати кілька інспекцій.

Унтер-офіцер Староінгерманландського мушкетерського полку Берестейської інспекції

Поворотним моментом в історії військових інспекцій стала поразка російських військ під Аустерліцем. 29 грудня 1805 року під час “зворотного маршу” полки вже були розписані по корпусах. 5 лютому 1806 році з’явився новий розклад на дивізії, всі війська на західному і південному кордону були розділені на 12 дивізій і розділені на корпуси. В інспекціях лишались гарнізонні війська і третина польових військ. 4 липня 1806 року всі польові війська імперії розділено на 13 дивізій. Інспекції фактично припинили своє існування.

2 thoughts on “Берестейська інспекція”

Залишити відповідь