Берестейський мир: причини і наслідки

9 лютого в залах меморіального палацу “Садиба Німцевичів” в селі Скоки Берестейського району проходила друга міжнародна науково-практична конференція “Берестейський мир: причини і наслідки”. 

До оргкомітету надійшло більше сорока заявок. З огляду на обставини та хворобу в конференції взяло участь 24 дослідника. Серед учасників були представники різного віку та статусу: від школярів до професорів.

Відкрив конференцію консул України в Бересті Анатолій Діденко, який виразив упевненість, що завдяки наполегливості дослідників, розсекреченню багатьох матеріалів невдовзі з’явиться можливість більш повно дізнатись про таку важливу сторінку історії Української народної республіки як Берестейські перемовини. Розпочав інтелектуальний марафон виступ Романа Висоцького на тему визначення середовищем діячів Союзу визволення України майбутніх кордонів української політичного простору. В емігрантських колах за кілька років до початку Берестейських переговорів було визначено позицію українського національно-визвольного руху, з якою ознайомлено представників Четверного союзу. 

Історик Наталля Ковальова звернула увагу на мультикультурний характер пограниччя, який за умов активної культурної політики різних національних держав створює гібридну культурну ідентичність, якій одночасно близькі кілька національних моделей. Будівництво історичної пам’яті сучасної людини вимагає подолання конфліктного ставлення до минулого, повернення до простори пам’яті незаслужено призабутих імен.

Історик Віктор Кохнович зупинився на індивідуальному вимірі історичних подій, які дають можливість зрозуміти логіку подій, розкрити механізм трансформації патріархального середньовічного суспільства в період Першої світової війни. Одним з джерел, які допомагають це зробити є церковні метрики. З них, до прикладу, видно що перші роки Великої війни призвели до різкого падіння народжування. А в 1917 році було зареєстровано чимало шлюбів солдат-фронтовиків з місцевими дівчатами. Виявляється, що основною групою біженців, які осіли в прифронтовій зоні північної частини Пинського повіту були селяни з Кобринщини.

Пинський дослідник Олександр Ільїн звернув увагу на матеріали преси, яка виходила в окупованому кайзерівськими військами Пинську. Як виявляється, місто в цей час стало центром культурного життя: тут давали концерти, ставили п’єси, організовували вистави, діяли навчальні установи. Серед іншого вдалося з’ясувати, що в Пинську діяла українська театральна трупа.Світлина від Консульство України в Бресті / Консульства Украіны ў Брэсце.

Керівник українського науково-педагогічного союзу Віктор Місіюк присвятив свій виступ темі мирному підсумку українсько-польського конфлікту на Берестейщині в 1919 році. Судячі з усього створений в цей час Кобрині Холмський кіш, більше відомий під назвою Поліська січ, не вступив в бій з польським військом з огляду на відповідний наказ холмського губерніального старости. Ð¡Ð²Ñ–тлина від Консульство України в Бресті / Консульства Украіны ў Брэсце.

На двох секціях конференції було обговорено велику палітру питань, які стосуються культури та історії регіону: діалектології, археології, мистецтвознавства, агіографії, історії релігії, геналогічних досліджень, біографії видатних історичних осіб, історії освіти, діяльності освітянських організацій, політичних партій. Програма конференції виявилась дуже насиченою, багатою на дебати. Визначені на ній напрямки досліджень, нові наукові контакти знайдуть своє відображення в темах наступих конференцій з циклу “Берестейський мир”.

 • 10
  Поширили:

2 thoughts on “Берестейський мир: причини і наслідки”

 1. пк сказав:

  Прекрасна і така душевна була конференція!

 2. Віктор Місіюк сказав:

  Стільки було чудових виступів!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

2 thoughts on “Берестейський мир: причини і наслідки”

 1. пк сказав:

  Прекрасна і така душевна була конференція!

 2. Віктор Місіюк сказав:

  Стільки було чудових виступів!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *