Берестейські друкарні. Перший видавець

Віктор Місіюк, Культура
14/07/2021, 2 коментарі

В науковій літературі поширена інформація про берестейську типографію князя Миколая Радивила Чорного. На справі йдеться про діяльність кількох різних приватних типографій які що певний час з’явилися в місті завдяки сприянню берестейського старости. Дослідники вважають, що загалом в берестейських друкарнях було надруковано близько сорока видань.

узор використовуваний у виданнях берестейської друкарні Бернарда Воєвудки

В 1553 році князь Миколай Радивил Чорний публічно заявив, що є за віросповіданням євангелістом і заснував перші протестантські збори. Один з яких з’явився в Бересті. Тоді ж до Берестя переїхав з друкарнею видавець Бернард Воєвудка. Масштаб його особистості досі мало вивчений. Відомо, що він був міщанином за походженням, займався сукном. В певний момент здобув шляхетство, приєднавшись до гербу одного з незаможних шляхтичів. Його дивізом був вислів “Цнотливість, а не кров свідчать про шляхетність”. Брав активну участь в міському самоурядуванні. З 1546 року він згадується як уповноважений у краківському магістраті, пізніше – лавник, а в 1550 році став війтом Кракова. На збереженій війтовій книзі з 1551 року зображено герб міста і війта з монограмою B.W.. В 1551 році Воєвудка купив в Кракові дім на центральній площі Ринок на перехресті з вулицею Шевської. Але невдовзі наважився переїхати до Берестя. 

Антоніус Корвинус

Берднард Воєвудка був ерудованою освіченою людиною. Згадується про те, що він був учнем славетного представника Північного Відродження Еразма Ротердамського. Написав однин з перших в Польському королівстві підручників математики під назвою “Алгаритми”. Належав до краківського таємного інтелектуального протестантського гуртка. Особисто займався перекладами. Вважається, що, серед іншого, Воєвудка переклав  коментарі до Євангелії лютеранського богослова Антонія Корвіна “Postilla in Epistolas et Evangelia”. Типографською справою зайнявся ще у Кракові. Символом його берестейської друкарні були  три листка конюшини. 

26 серпня 1554 року Воєвудка потонув при переправі перевозячи через Буг книги, в тому числі переклади зроблені відомим поетом Миколаєм Реєм. Дружина видавця після його смерті продала типографію краківському друкарю Мачєю Вєжбенті. Певний час в неї зберігались рукописи чоловіка, які планували опублікувати старішини кальвіністської церкви. Але чи були реалізовано згадані плани – невідомо.

 

 

 

 

2 thoughts on “Берестейські друкарні. Перший видавець”

Залишити відповідь