Блюзнірство, злочинство, археологічні матеріали

ПроСВІТ, Новини
30/03/2020, 1 Comment

Почесний громадянин Пинська Петро Лисенко вів у місті на Пині археологічні розкопки. В розкопах було знайдено чимало матеріалів часів середньовіччя і так званої “пинської катастрофи” 1648 року. В день коли з’явилося повідомлення про смерть археолога випускник Берестейського державного університету, член пинського історико-патріотичного клубу “Пошук”, реконструктор, історик Юрій Валентей помістив в групі “По-перше я з Пинська” короткий коментар: “Є у мене окремі спогади про спадщину П.Ф. Лисенко. І про те, як блюзнірськи вчинив Пинський музей з матеріалами археологічної спадщини міста“.

Світлина від Николая Лукьянова.

29 березня 2020 року Юрій Валентей опублікував в соцмережі вражаюче скандальне пояснення до першого свого: “В тому пості я торкнувся теми про те куди ж поділася спадщина і матеріали досліджень (стародавнього Пинська поч з ХІ і до ХVII століття). Так от хотілося б розповісти шановним учасникам нашого співтовариства і людям які люблять свій рідний Пинськ що сталося з матеріалами П.Ф. Лисенко. І так йшов 1997 рік. Наш Пинський музей переїжджав у новий будинок (колишнього єзуїтського колегіуму) … І як же він переїжджав? А переїжджав він дуже дивно. Складалася почуття, що це екстрена евакуація як у часи Другої світової війни. Все робилося абияк в поспіху з викиданням усього зайвого і на думку пинських музейників непотрібного. Біля будівлі старого музею було організовано звалище куди полетіли: 1) матеріали Археологічних досліджень П.Ф. Лисенко. А саме були викинуті археологічні матеріали. Кераміка. Фрагменти амфор ХІІ-ХІІІ століть. Візантійского типу. Прах з курганних поховань. Фрагменти склянних ручних браслетів ХІІ-ХІІІ ст.. Все було покладене в пакети паперові і мало інвентарні номери. Десяткі якщо не сотні матеріалів про шкіряному виробництві Пинська ХІІ-ХІІІ століття …. Фрагменти взуття рідкісні і не дуже ….. Пічні кахлі ХVII-XVIII століть були викинуті цілими ящиками як і шкіра. Все мало інвентарні номери … . Що стосується матеріалів другої половини ХХ століття то цього добра були десятки коробок. Була викинуто частина інвентарних книг. Макети якихось карабліков …… Дуже багато матеріалів розкопок П.Ф. Лисенко зберігалось в старому гнилому сараї який стояв біля старого музею і який зрили бульдозерами …. . Все це в той час відбувалося на моїх очах і очах мого товариша Частину цих викинутих матеріалів ми з другом забрали бо вони лежали купами на звалищі і були нікому не потрібні … у наслідку в 2002 році я ці матеріали віддав в музей який у себе зібірав Олександр Олександрович Башков викладач архіології Берестейського державного університету.  Шкода що я в той час не зробив фото цього блюзнірства і варварства …. Наш Пинський музей взагалі вкрай загадковий заклад, яке живе в своєму внутрішньому строго регламентованому і закритому світі. Скільки було чого продано і втрачених пинськими музейниками це взагалі окремий епос … Люди седять там на державній зарплати як сироти та бідують …. Експозиції не оновлюється роками. Нові матеріали викладаються карайне рідко … І завжди у них аргумент один. Адже ми бюджетники грошей ні на що немає. Хто з вас шановні учасники спільноти скаже що нового цікавого ви бачили в Пинскому Музеоні? Та напевно мало чого …… І потім ми хочемо заробляти на туризмі до нашого великого краю. Багато зробив наш пинський музей для популірізаціі історичного аследія в нашому регіоні? ……. Конференції семінари? Науково популярна діяльність? …… відповідь очевідна. Я б багато ще чого розповів про Пинський музей. Але думаю і цієї критики достатньо. Поки … “. 

Історик Юрій Валентей

Під текстом автор додав:

Справа не в спіч-райті і не в постановці питання. А в тому що частина матеріалів музею безслідно зникла або знищена його співробітниками …. Я мовчу про частину книг які деякі (вже колишні співробітники продавали пинським колекціонерам). І багато чого ще ……….. звичайно можна не помічати очевидних проблем. Нащо … ???!!! Навіщо і слава богу ……. Знищується наша історія і культура. І якщо це відбувається навіть в музеях …. То це край і трагедія міста і народу“.

Злочини, як кажуть, терміну давності не мають. Чи зацікавить визнання жителя Пинська правоохоронців і відповідних спеціалістів Міністерства культури? Покаже час.

1 thought on “Блюзнірство, злочинство, археологічні матеріали”

Залишити відповідь