Бій за Королів Міст

Віктор Місіюк, Культура
14/04/2019, Leave a comment

1 вересня 2019 року виповнюється 80 років з початку Другої світової війни. Про те, що відбувалося в цей час там, нині находиться дирекція Національного парку “Біловезька пуща”, екскурсоводи за звичай не згадують. Між тим, воно могло бути ареною досить драматичних подій. Відомий польський дослідник, боєць Армії Крайової Чеслав Голуб в одній зі своїх статей стверджує, що в кінці вересня 1939 року в селі Королівський Міст, як тоді офіційно називали Каменюки, відділ польської кавалерії напав на підрозділ Червоної армії. Загинуло більше тридцяти радянських вояків. Автор припускає, що ним був підрозділ уланів, чисельністю 40-45 шабель, який був розпущений на початку в околиці села Клепачі.

В районі Біловезької пущі є два одноіменних села. Одне знаходиться в Каменецькому, а друге в Пружанському районі. Хоча автор додає, що йдеться про околицю Пружан, ситуацію це мало прояснює. Справа в тому що крім Королівського Мосту на півдні пущі, відомого центру лісництва, є ще одноіменне село на сході Білостоцького повіту. Воно порівняно далеко від самої пущі, але виключати помилки неможна. Тим більше, що тут справді були бої польської кавалерії під командуванням підпоручника резерву Віктора Геноха з німецькими військами. 

Район Біловезької пущі був зайнятий германськими військами 3 армії Групи армій “Північ”. 13 вересня воні зайнялі Каменець, 18 вересня – Кобринь. 20 вересня 1939 року під Пружанами відбулася зустріч представників німецького командування з командуванням 29-ї танкової бригади Семена Кривошеїна. 

Чи був в 1939 році в Каменюках бій між польськими і радянськими військами? Якщо так, то де поховані загиблі в ньому солдати? Так значна подія навряд чи не залишила слідів. Досі мають бути живі люди, яким повинні були розповісти деталі безпосередні свідки цієї трагедії. Або усе це міф? Відповідь за місцевими краєзнавцями, істориками працівниками Національного парку.

Так чи інакше, а про те, що відбувалося на початку Другої світової війни в центрі Біловезької пущі знати варто. 

  • 8
    Поширили:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *