Білі озера Західного Полісся Ч.1 Лібішівське

Віктор Місіюк, На здоров'я
07/08/2017, Leave a comment

Західне Полісся в Україні і Польщі асоціюється з країною озер. Причина в Володавському Поозерї, що складається з Ленчинсько-Володавської, Шацької, Берестейської частин, і об’єднує групу відомих природною красою озер.

Серед назв водойомів, в тому числі назв озер зустрічаються «кольорові» назви. До загальнолюдської тріади кольорів належать червоний, чорний і білий. Етимологи вважають, що нема якогось одного критерія за яким люди давали білим озерам саме таку назву. З одного боку напрошується висновок про архитипічне коріння, а тому про надзвичайну давнину цих назв. З другого боку в них навряд чи помітні праслов’янські, праіндоєвропейські чи неіндоєвропейські корені. Тобто вони скоріше за все з’явилися відносно недавно.

Огляд західнополіських білих озер варто почати з самого західного з них. Це найбільше озеро Ленчинсько-Володавського Поозеря. Знаходиться в Парчевському повіті. Площа поверхі 144,8 гектар. Берегова лінія 5426 кілометрів. Максимальна глибина 2,7 метри. Середня глибина 1,3 метри. Об’єм 2018 тисяч метрів кубічних. Вода поступає по каналу з Вепру, Кирсни. В ХІХ столітті проведено меліорацію і включено озеро до ставів “Лібішів”. По тій причині, а також близькому сусідству села Лібішів водойму ще називають Білим лібішівським або Лібішівським озером. Вода мутна зелено-сіро, заростає. Дно сильно замулене. Глибина торфу на дні більше 3 метрів. Озеро має три острови, два з яких поєднані черетняною греблею. Берега невиразні, зарослі і оточені водяною рослинністю. На сусідніх торфовищах росте найбільша в Польщі популяція чорничної верби (Salix myrtilloides L). Цю рослину охороняють в Поліському національному парку, а також в сусідніх Шацькому національному парку, національному природному парку «Прип’ять-Стохід». З північного і східного берега заросле лісом. На озері добре ловиться лин та щупак. Це приваблює сюди любителів риболовлі. Тут же знаходиться рибальське господарство “Полісся”. На озері гніздиться чернь чубата (Aythya fuligula), чирянка мала (Anas crecca). Неподалік є Чорне озеро.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *