Білі озера Західного Полісся Ч.2 Окунинка

Віктор Місіюк, На здоров'я
11/08/2017, Leave a comment

Найбільше з озер в безпосередній околиці Володави має назву Біле озеро. Находиться у Володавському повіті. Карстового походження. Площа його поверхні складає 106,4 гектар. Берегова лінія 4262 метрів. Глибина Білого озера сягає 33,6 метрів. Середня глибина 14,1 метрів при 14.998 метрах3 дає можливість озеру витримувати великий екологічно-рекреаційний прес. Берег піщаний. Дно видно на глибині 6 метрів. Тверде піщане дно разом з прозорою водою, певно, одна з причин називати озеро білим. Місцевість приваблює тим, що повітря містить помітну долю природнього йоду, як і на морі. Срібло у вигляді окисів в регіоні трапляється як в воді, так і в скорлупі пташиних яєць. Воно стримує ріст водорослів та вбиває бактерії. Водна рослинність тільки в північно-західній та західній частині озера. Ліс, який росте на південному березі належить до Собіборського ландшафтного парку. Любителі рибалки цінять озеро за можливість зловити великих карпів, лещів, щупаків, угрів. Тут також гніздяться водні птахи, в тому лебеді, білі чаплі. По сусідству є Чорне озеро.

Оскільки на озері знаходиться місцевість з назвою Окунинка це місце відпочинку відоме також під цією назвою. Крім природних характеристик туристичному розвитку місцевості сприяє сусідство з трасою Володава-Холм. Активне будівництво на озері почалося в середині 60-х років. Свої бази збудували Цукровий завод Краснистав, Холмський цементний завод, Вчительський цент і інші. Вже тоді тут зосереджувалась 1/5 частина усіх койко-місць Люблинського воєводства. З часом тут виникла справжня регіональна туристична Мекка. Туристичний сезон триває з початку травня до середини вересня. На озері знаходиться 25 баз, 21 літні хатки, 13 приватних квартир, 11 агротуристичних садиб, 5 пансіонатів, 5 вілл, 3 готеля, 1 цілорічна хатка. Окремі з них, “Русалка”, “Санвіт”, “Білий двір”, приймають відпочиваючих цілий рік. Більшість осередків приймає невелику кількість відпочиваючих. Хоча окремі приймають за раз сотні відвідувачів. Реабілітаційно-відпочинковий центр “Астур” може прийняти 180 відвідувачів. На літні вихідні на озері буває до 100 тисяч відпочиваючих. Найбільша культурна подія, яка проходить на головній пляжі, це “День крокодила”. Сенатор професор Юзеф Зайонц ректор Холмської державної вищої професійної школи виступає головним ініціатором перетворення озера в курорт Окунинка-Здруй. Гарячі прихильники цієї ідеї міська влада Володави.

Екологічний стан озера змушує до активних природоохоронних дій. При досить великих глибинах і обємі води в озері за зимовий період воно здатне саморегенеруватися. Зростаючий щорічний екологічний прес дається взнаки. Вже в 1984 році 37 баз відпочинку заснували з гміною Володава, селом Окунинка і Надбужанськими гарбарськими майстернями Водну спілку “Озеро Біле — Глинки”. Білологічні очисні споруди знаходяться на віддалі в 8 кілометрів від озера Беле і в 5 кілометрах від озера Глинки. Незважаючі на це ситуація вже досить тривожна. Середня прозорість в серпні 2004-2009 року складала 4,2 метри, в 2010-2013 – 2,5 метри, в 2013 r. менше 1 метра. Через те експерти вважають, що вода в озері, яка ще до початку ХХІ століття належала до першого класу, тепер відноситься до другого класу чистоти. Прушники водного режиму виявляються Люблинською воєводською інспекцією охорони середовища та суворо штрафуються. На озері заборонено рух на моторних човнах.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *