Великий Кобзарь України

Віктор Місіюк, Культура
06/03/2020, 2 коментарі

В 2019 році Українська науково-педагогічна спілка “Берегиня” започаткувала Берестейську літературну премію імені Василя Дмитріюка. Зв’язки з літературою не випадкові. В газеті “Мир”, яка виходила в Бересті в 1918 році, його згадують як чудового декламатора, відомого ще з часів його активності в український громаді Варшави. 

В описанні святкування Шевченківських днів в Бересті в 1923 році кореспондент “Нашого життя” згадав: “Посол др.Дмитріюк прочитав реферат про Шевченка, деклмував знамените Шевченкове “Посланіє до мертвих і живих“. 

Виявляється, що “реферат” був невеликим нарисом. СамВасиль Дмитріюк згадував про це так: “Щороку після організації Просвіти відбувалися святкування Шевченківських роковин. Перше святкування відбулось в залі російської гімназії. Після моєї доповіді виступив церковний хор, в якому співаками були переважно українці,на чолі з диригентом хору, п. Пантелевичем. Мою доповідь пізніше Т-во „Просвіта” в Бересті, на чолі з головою П.Артемюком, опублікувала окремою брошурою і розіслала по читальнях „Просвіти””. 

Читальні “Просвіти на Поліссі” з часом були ліквідовані. Їх бібліотечки розпорошені. Але бібліографічний слід брошури Василя Дмитріюка лишився.

В 1963 році Академія наук Української РСР опублікувала книгу Т.Г.Шевченко. Бібліографія літератури про життя і творчість. В пункт 486 цього видання описано так: Дмитріюк В., Великий Кобзарь України Тарас Григорович Шевченко, його життя, творчість і значення – Бересть: Просвіта, 1926. – 24 с.. На жаль у пізніших бібліографічних шевченкознавчих виданнях брошуру Василя Дмитріюка не згадувано. Хочеться вірити, що ця пам’ятка національної культури берестейських українців продовжує зберігатись в бібліотеках і у свій час вона буде доступною усім хто цікавиться історією берестейського краю, життям берестейського парламентарія Василя Дмитріюка. 

2 thoughts on “Великий Кобзарь України”

  1. Володимир Дмитріюк сказав:

    Вдячний за поміщення відомостей про події в Бересті і про діяльність батька. Він дбав про пам’ять Тараса Шевченка до останньої хвилини свого життя.

  2. Віктор Місіюк сказав:

    Ваш батько був людиною яка не боїться титанічних викликів. Сподіваюсь написану ним промову вдасться одшукати у бібліотеках.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *