Весільний келих

Віктор Місіюк, Культура, Новини
04/05/2021, 2 коментарі

В 2008 році в королівському палаці в Варшаві експонувалася клих з зображенням гербів “Вага” і “Корчак” вилитий  в гуті в Любачові. Якби не пізня дата виготовлення його цілком можна було б прийняти за келих гетьмана великого литовського Людвика Потія і його першої дружини Анелії Загоровської. Тим більше, що в ружанському палаці зберігалась велика колекція богемських келихів. На справді він зроблений в 1721 році з нагоди весілля гетьманського племінника Антонія Олександра Потія і зведеної сестри першої дружини. Великий литовський гетьман мав безпосереднє відношення до їх шлюбу, був одним з його ініціаторів. Доньку Стефана Загоровського і Ядвігі Сачківни, Розалію Загоровську, часом помилково називають зведеною сестрою другої дружини гетьмана Емерціяни Варшицької. Це не змінює факту, що після шлюбу з нею Антоній Потій доводився великому гетьману литовському Людвику Потію і племінником, і свояком. Зрештою в аристократичному середовищі близькі шлюби були поширеним явищем. Шлюб посилював права молодят на гетьманську спадщину.

Після смерті Людвика Потія власницею його маєтків, палаців в Тересполі і Ружанці, стала донька Мар’яна Потій. Вона вийшла заміж за жидачівського старосту Франтишка Буженцького, який слабо відповідав статусу свого тестя. Натурально, що претендентом на маєтки Людвига Потія був також згаданий великолитовський стражник Антоній Потій. Посередником в справі поділу маєтку виступив троцький каштелян Ян Фридерик Сопіга. Рішенням берестейського гродського суду, старостою якого був Сопіга, гетьманська донька отримала 350 тисяч злотих, а стражнику відійшли маєтки і борги гетьмана.

Єдина донька Антонія і Розалії Потій Людвика Гонората Любомирська передала весільний келих в спадок своєму сину Юзефу Любомирському. Онука останнього Ізабела вийшла заміж за Владислава Сангушко і таким чином келихи і рюмки з гербами потрапили до родини Сангушків, а після другої світової війни у колекцію Музею в Тарнові.

2 thoughts on “Весільний келих”

Залишити відповідь