“Севого вола з’їли”. Свахи, перезви, весільні пісні

Віктор Місіюк, Новини
20/05/2019, Leave a comment

Тема традиційного весілля привертає увагу людей різного віку. З нагоди року малої батьківщини учениця повітської школи Кобринського району Оксана Кузич написала есе “Моя неповторна мала Батьківщина”, яку вирішила прикрасити перлиною місцевого фольклору, припівкою, що співають в її селі на перезви і написала відповідний вступ:

Якщо вам пощастить потрапити на справжнє весілля по-повітську, то, обіцяємо вам, без вражень ви не залишитеся! Самою незвичайною, неординарною особистістю на весіллі є сваха. Ви побачите огрядну жінку в бавовняної сорочці, чорній спідниці, поверх якої зав’язаний фартух. І фартух, і сорочка обов’язково прикрашені нашивкою з різнокольорових стрічок із закругленими ромбами червоного кольору – “очима”, в середині яких – зірки. І обов’язково в черевичках на підборах, щоб здалеку було чути! На голові – “брижи” з пучком різнокольорових пір’я з хвоста півня … Так одягається повітська сваха.

Однак яскраве вбрання – не єдине, чим відрізнялися місцеві сваха від своїх колег або, правильніше сказати, конкурентів з інших місцевостей Білорусі.

Вони знали безліч припівок і пісень, багато з них – в ходу до сих пір. Так на третій день весілля, на перезвах, ви почуєте голосистий спів сваха:

Сілэ пэрэзвы сілэ,
Сэвого вола з’ілы,
Сэвого рогатого
У свата богатого.

І тільки у нас на весіллі ви зможете побачити незвичайних чоловіків з сумками напереваги – це бояри, хлопці, які допомагали нареченій переносити придане в будинок жениха.”

Не стримався в коментарях до весільних фото й Миколай Корнійчук, уродженець Вавулич Дорогичинського району, бо нині “… Ек кажуть в Вавулычах – свит скрутывся“. Свої почуття пан Миколай виразив у віршованих рядках. 

Такэ высилле колысь бало там гуляло,
У молодэйи платте файнэ, файны й каблукы.
И старыйи и малыйи таньцёвалы:
и мужыкы спывалы й вси бабы…

А топиро на высилли ТЕХНИКА спывае,
ВИА у КРУТЫХ – артисты навыть йщэ танцюють,
а вси сыдеть, бы шося ны хватае,
ждуть тамаду, чы “з голодом воюють”…

 

  • 13
    Поширили:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *