Виховання шаблею

Віктор Місіюк, Культура
23/06/2020, Leave a comment

Одним з туристичних місць Берестя є будинок в якому розміщається івен-агенство “Бюро свят”. Тут обіграно міжвоєнну сцену з коханком Юрієм Місюрою і капітаном  польського війська Анджєм Вуйчіком. У вікні манекен любовника, а на стінах будинку графіті художниці Ганни Редько з рображенням зрадженого чоловіка і його дружини Вацлави. Одного разу офіцер застав коханків. Молодика застрілив, а дружина на другий день отруїлася. Драматичних подій на тлі палких почуттів в життя берестейського гарнізону вистачало. Уроки життя були  емоційним та брутальним. Серед офіцерів траплялись дуже різкі і непередбачувані люди. Можливо, причина в тому, що ті з них, хто були вихідцями з шляхти звикли поводитись владно, жити розтратно. З іншого боку причина може бути в так званому комбатантському посттравматичному синдром, психіці “опаленій війною”.

Надзвичай рідко трапляється коли можна дізнатись про життя молодших офіцерів. У випадку з Ольгердом Мацулевичем це так. Він народився в Вільно в 1901 році. Родовим маєтком Мацулевичів, судячі з того що в 1938 році його продавав брат Ольгерда Юзеф, було майбутнє місто атомників Ігналіна. Під час Першої світової війни родина опинилась в біженстві в центральних губерніях Росії. В липні 1918 сімнадцятирічним юнаком Мацулевич пішов добровольцем у Визвольне військо генерала Денікіна. Але після проголошення незалежності Польщі родина повернулась у рідне місто. 19 січня 1919 року юнака прийняли на службу до дивізвоні окраїної кавалерії під командуванням Фелікса Яворського. В липні того ж року був переведений на посаду сержанта 35 полку піхоти. Під час наступу військ Тухачевського 2 серпня 1920 року в боях в околиці Ломжи взвод під його командуванням відбив наступ  і взяв 50 солдат противника в полон. За це Ольгерд Мацулевич був відзначений найвищою польською військовою нагородою – хрестом Віртуті мілітарі №1574. Після закінчення війни лишився на службі в чині підпоручника. В 1923 році перебував на службі в Дев’ятому автомобільному дивізіону. Ця частина була створена в 1921 році в Бересті для обслуговування Дев’ятого окружного корпусу. З березня 1923 року берестейськими автомобілістами командував підполковник Марек Кричковський.

В листопаді 1924 року військова розвідка, Другий відділ Генерального штабу, віддала наказ відстежувати листування Ольгерда Мацулевича і його мати, яка жила у Варшаві. Справа в тому, що з вересня того року окружний суд почав слідство в справі рідного брата Ольгерда підкомісара Хойницької митниці Юзефа Мацулевича. Жив митник не по коштах, часто потрапляв у борги. З’явилася інформація про те, що він став агентом радянської військової розвідки, Розвідуправління Штабу Робітничо-селянської Червоної армії. Агенти почали стежити за його переміщенням, поїздками до Гданська, Варшави. 9 жовтня 1924 року він “поїхав до брата”. В той же день в Бересті з полкової канцелярії зникла схема командну структуру військового формування і всіх його підлеглих підрозділів. Цей документ дозволяв вести ефективне керування на тактичному, оперативному та стратегічному рівнях, містив загальну детальну інформацію про військову частину. Доступ до документу мав тільки ад’ютант, поручник Ольгерд Мацулевич. Виходило, що він забрав схему для того, щоб перефотографувати її. Оскільки брат до Берестя не доїхав, слідчі прийшли до висновку, що він переслав копію поштою. З перехоплених документів виявилось, що поручник Мацулевич добре відомий більшовицький розвідці. Усього через кілька місяців про офіцера-автомобіліста дізнався увесь Бересть.

Поручник Ольгерд Мацулевич

Відомий дослідник Олександр Ільїн натикнувся в газеті “Білоруська доля” №4 за 1925 рік за статтю “Військова школа на Кресах”. В ній описано історію яка мала резонанс в усій країні:

На балі в місцевому польському спортивному клубі, де під час перерви було організовано “кабаре”, до одного з артистів, поляка Коссаковського, підійшов польський офіцер Мацулевич і вимагав повторити вихід артистки, яка йому сподобаласяся. Коссаковський одповів, що це неможливо, бо концерт вже закінчився. Тоді Мацулевич кричав: “Я офіцер польської армії, і я вам наказую!”

Художник спокійно відповів, що офіцер може наказувати лише у себе в полку. – Тоді лейтенант Мацулевич пішов до гардеробу, приніс звідти саблю і 3-ма ударами саблі забив актора на місці …

Цей випадок викликало велике хвилювання як у місті так і у всій Польщі“.

Слідчі які займалися справою Юзефа Мацулевича його брат Ольгерд жив у Гродно. Очевидно, що з ветераном обійшлися дуже м’якко не зважаючі ні на шпіонський скандал, ні на вбивство. Відомо, що в 1928 році поручник Ольгерд Мацулевич служив в Четвертому автомобільному батальоні розміщеному в Ліді. Вийшов у запас в 1931 році. Працював в автомобільній колоні в Королівському замку в Варшаві, пізніше перебрався в Волинське воєводство. В 1939 році зумів виїхати до Франції, де вступив Польських Збройних сил. Після окупації Франції Вермахтом потрапив до табору інтернованих у Швейцарії. В 1944 році виїхав до Великобританії, де знову вступив до польського війська. Помер у 1964 році в Лондоні.

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *