Виявлено нове місце зростання ялиці

ПроСВІТ, На здоров'я
06/11/2021, Leave a comment

Під час польових досліджень співробітниками наукового відділу Національного парку «Біловезька пуща» цілком випадково виявлено нове місце зростання ялиці білої – бореального реліктового вигляду. Декілька досить великих дерев ялиці стояли посеред листяного лісу, що виріс на місці суцільний рубки, проведеної міжвоєнний період. Будь-яких відомостей про наявність цієї популяції в жодному з доступних джерел раніше не зафіксовано.

Ялиця біла (лат. Ábies álba) – візитівка Біловезької пущі. Єдине місце зростання ялиці, відоме нині у Східній Європі, розташоване в Національному парку «Біловезька пуща» в урочищі Тисовик. Ця природна ізольована популяція середньоєвропейського гірського виду хвойних знаходиться далеко за північно-східним кордоном ареалу Abies alba . Ялиця біла в нашій країні має І категорію вразливості Червоної книги Республіки Білорусь (знаходиться на межі зникнення).

Місцезнаходження Abies alba в урочищі Тисовик відомо вже понад 200 років. За цей час вічнозелену красуню багаторазово досліджувала безліч вчених різних країн. Крім цієї популяції у Біловезькій пущі також добре відомі ще три ділянки, де росте біла ялиця. Ці дерева, висаджені у різний час, – штучного походження. Вони також описані в науковій літературі, найстарішому з вирощених на цих ділянках дерев зараз близько 90 років.

З метою детальної інвентаризації нового місця зростання білої ялиці співробітниками наукового відділу було організовано спеціальний виїзд. В результаті обстеження Свислоцького лісництва національного парку знайдено вісім (!) дорослих дерев ялиці, найбільші з яких вже досягли висоти понад 25 метрів за товщини стовбура за 40см і перейшли до першого ярусу деревостою. Приблизна оцінка віку виявлених дерев – 50-60 років, проте для точної оцінки у кількох дерев найближчим часом буде взято керни. Слідів цьогорічного насіння на деревах не знайдено, природне відновлення ялиці на даній ділянці також відсутнє. Походження дерев залишається незрозумілим, проте найімовірнішою є версія про штучне походження.

В даний час є вкрай важливим встановлення походження знайдених дерев, оскільки природна популяція ялиці в Біловезькій пущі зараз представлена ​​лише 24 дорослими деревами, які беруть участь у розмноженні, і безліч молодих екземплярів у складі природного відновлення. У разі підтвердження подібності генетичних параметрів виявлених дерев з аборигенними знайдені екземпляри стануть цінним сховищем місцевого генофонду ялиці, що дозволить надалі використовувати їх при проведенні робіт зі збереження та відновлення Abies alba в Білорусі.

За матеріалом НП “Біловезька пуща”

Залишити відповідь