Володавська генеральна конвокація 1634 року

Віктор Місіюк, Культура
03/08/2021, 1 Comment

В 22 вересня – 5 жовтня 1634 року у Володаві пройшла Генеральна конвокація реформаторської церкві. На ній були представлені церкви “трьох провінцій”: малопольської, литовської і великопольської.

Акти Володавської конвокації 1634 року

Одним з учасників конвокації був славетний чеський педагог Ян Амос Каменський. Іншими представниками чеських братів були Адам Самуель Гартман, консеньйор Ян Битнер, консеньйор Павел Орлич, сеньйор Ян Рибинський, сеньйор Мартин Ормініус. Каменському належала ініціатива дозволу часті чеських братів в конвокації, яка була отримана. Краківський збір представляли Домінік Брікет, Якуб Душковський. Серед учасників з боку кальвіністської церкви був королівський секретар, перекладач Самуїл Болестрашицький-Святополк, покровителем якого був Рафал Лещинський. Одним з делегатів литовської провінції був берестейський шляхтич Петро Пекарський. На конвокації  також були присутні світські патрони Ян і Кшиштоф Потоцькі.

Учасник Генеральної конвокації у Володаві Ян Амос Коменський

У Володаві вирішено, що на чолі провінцій мають стояти суперінтенданти. Їх ординація мала проходити без покладання рук на синоді, бо їх посаду вважали не духовною, а суто адміністративною. Згідно з рішенням конвокації вони мали щороку зустрічатись по черзі в Торуні (великопольська провінція), Володаві (малопольська провінція) і Вуорлі (литовська провінція). Досягненням конвокації стала уніфікація літургії кальвіністської церкви Корони і Литви, а також чеських братів. Її рішення були затверджені в наступному році на синоді в Вільно. Але другий пункт який говорив про уніфікацію богослужіння оминули. Особливо наполягали на тому, щоб зберігти свої звичаї представники литовської провінції: візитації сеньйорів і суперінтендантів, форми ординування сеньйорів і інше. У Володаві визначено чотири принципи на які мали спиратися місії міністрів з одної провінції чи дистрікту до інших. Серед основних питань була уніфікація через публікацію збірки церковних обрядів “Агенди або порядку святих послуг …”, збірки літургійних пісень “Конціоналу тобто книги псалмів”, “Публічних молитов” і Біблії. “Агенду” мали опублікувати накладом 600 екземплярів – 300 для литовської провінції, 200 для малопольської і 100 для великопольської. Серед рішень наголошувалося: “Дуже потрібною річчю вважаємо щоб Біблія більшим накладом була видрукована”. Нове видання Святого Писання мало спиратись на Гданський Біблії, яка була надрукована через “брак екземплярів Берестейської Біблії, чи людьми, чи заздрістю часом втрачена”. Але рішення не було реалізоване.

Учасник Генеральної конвокації у Володаві Адам Гартман

В перший день вирішувано організаційні питання, в  тому числі допуск чеських братів. На другий день почались засідання. Прийнято рішення про зібр коштів на викуп доктора Самуеля Маковського. Чеські брати наполягали, щоб світські особи  не мішались у справи церкви, але представники литовської провінції, в особі віленського суперінтенданта Андрія Добжанського, були категорично проти. Організаційних різниць між обома громадами було немало: сеньйорів і консеньйорів браття обирали таємним голосуванням, а кальвіністи одкрито, браття дозволяли аколітом і дьяконам виголошувати проповіді і причащати, а кальвіністи – ні, для ординування міністрів браття вимагали рекомендації двох консеньйорів, а кальвіністи вважали таку практику “дитячою грою”. В литовський провінції не було градації духовенства,  тільки міністри. Андрію Добжанському довірено порацювати процедуру розводу. Усі рішення оформлено в документі „Conclusiones Convocationis Wlodaviensis” або „Conclusiones Generalis Convocationis Vłodaviensis.

Особлива роль приділялася місцю проведення конвокації, одним з її рішень було заснування тут реформаторського колегіуму. Значення Володави, як одного з найважливіших центрів реформаторської церкви Річи Посполитої, проявилося в тому, що після Генеральної конвокації тут пройшли ще чотири регіональних кальвіністських синода.  Організатором з’їздів 1639, 1642, 1644 року був місцевий міністр, відомий проповідник Андрій Венгерський.

 

1 thought on “Володавська генеральна конвокація 1634 року”

  1. Сповіщення: Ян Йорам – ПроСВІТ

Залишити відповідь