Вступайте до лав Холмської армії

Віктор Місіюк, Культура
21/09/2021, Leave a comment

Напередодні наступу аольської армії Юзефа Галлера, генерал Петро Єрошевич і отаман Цвірко організували в Луцьку видання фронтової газети Холмської групи Дієвої армії Української народної республіки – “Холмська думка”. Перше її число з’явилося 10 травня 1919 року. Виходила вона трічі на тиждень: у  вівторок, четвер і суботу. В назві стояв додаток “Народня газета“.

Цікаво, що серед як серед співробітників газети і, як виникає з контексту, серед вояків групи були вихідці з Холмської губернії, біженці з Берестя. Серед них Тиміш Олесіюк. Редагував газету уродженець Києва, синьожупанник, редактор газети “Рідне Слово” (1917-1919 рр.) Микола Соловійчук. З наближенням польських військ Соловійчук спочатку перевіз видавництво до Берестя, а перед наступом на місто встих виїхати в Луцьк. Як згадував Тиміш Олесіюк, пізніше редактор “Холмської думки” потрапив в оточеному Луцьку в польський полон з якого зумів втекти і дібратись до Кам’янця-Подільського, де став керівником культурно-освітнього відділу однієї з частин Дієвої армії УНР.

В 1997 році Ігор Павлюк опублікував в анотованому показнику “Українські часописли Волині, Полісся, Холмщини і  Підляшшя” заклик до вихідців з окупованих польським військом територій опублікований в “Холмський думці”:

Українці – Холмщаки! Справа визволення з під польського ярма західних українських земель Холмщини, Підляшшя та Гродненщини кличе вас стати в ряди борців за се святе діло. Всі здібні носити зброю вступайте до Холмської Армії. Організуйтеся, встановлюйте звязки, подавайте відомости”.

Залишити відповідь