Ймовірне місце поховання Йосафата Кунцевича (ВІДЕО)

Одне з історичних сюрпризів цього року – це відкриття місця, де у свій час знаходилась труна з останками архієпископа Йосафата Кунцевича.

З 1706 р. мощі греко-католицького святого перебували у каплиці Радивилів у Білі. 

– Труна не була накрита, стояла на різновиді катафалку а в ціку було оценце, через яке можна було подивитись і побачити мощі, – каже історик, краєзнавець Єжи Флисинський.  

В замковій каплиці тіло Кунцевича находились протягом наступних 60 років. Після чого їх перенесено до новозбудованої церкви на вулиці Берестейський. В момент ліквідації унії місцеве духовенство заховало їх від сторонніх очей. Під підлогою каплиці реліквія могла переховуватись протягом року:  

– Це лише моє припущенняя, бо немає ніяких документів, що труна з трупом повернулася сюди і її тут швидко сховали на короткий час, менше року. Підлогу зняли, викопали яму і всередині заховали скриньку з реліквіями. Це дуже ймовірно, – пояснює Єжи Флисинський.

 У 1916 році, австрійський уряд видав указ про перенесення знайдених у м. Білій мощів Йосафата до Відня. У 1949, коли церква святої Варвари у Відні потрапила в зону контролю радянських військ, мощі святого були таємно перевезені до Рима, де з 1963 року покладені для почитання в соборі Святого Петра. Частина мощей св.Йосафата знаходиться в греко-католицькому собрі в Перемишлі. Інформація про місце поховання була відома з історичні джерела, але зараз археологи та історики вважають, що їм вдалося знайти місце тимчасового поховання. Сталося це влітку 2019 року при проведенні реставраційних роботи в каплиці в парку маєтку Радивилів. Пам’ятку побудовано в 1628 році за ініціативи дружини Олександра Радивила Теклі з дому Волловичів. Вона зорієнтована на осі схід-захід і стилістично нагадує пізньопротестантський збір.

Те, якім чином буде використовуватись каплиця Святого Йосафата після реконструкції на початку серпня мали обговорити президент міста, консерватор пам’яток, археологи. Президент Білої Михайло Литвинюк підкреслює вагу відкриття:

Відновлена каплиця палацу знову стане святинею, де будуть вшановувати святого згідно з католицьким обрядом. Сюди буде перенесена ікона св. Йосафата, яка нині зберігається в колекціях Музею Південного Підляшшя.

Першу літургію в оновленій каплиці, як пояснив настоятель приходу Народження Богородиці о.Маріян Данилюк, правитиме сілецький біскуп Казимир Гаруда.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *