Маньковичі: Габсбургівна, яка любила бувати на Горині

Віктор Місіюк, Культура
02/01/2020, Leave a comment

Драма Другої світової війни вкарбувалася в пам’ять сучасників і збергіла важливі, маловідомі моменти життя. Мисливська резиденція Радивилів в Маньковичах на Столинщині під час війни була зруйнована (маєток був одним з центральних об’єктів Столинської операції Українського штабу партизанського руху) і більше вже не відроджувалася. Маєток особливий тим, що знаходиться на східній межі Західного Полісся, зразу за якою починаються величезні Рокитнівські (Ольманські) болота. Нині лишились лише сліди архітектурного комплексу збудованого берлинським архітектором Венцелем на замовлення “королеви Берліну” маркізи Марії Доротеї Елізабети Радивил

Мехтильда і Ольгерд Чорторийські

В вересні 1939 року в Маньковичах перебували представники трьох князівських родин: Радивилів, Чорторийських і Четвертинських. Фотограф Софія Катерина Хомутовська (1902 -1991), автор спогадів “На возі і під возом”, згадувала, що війна застала на Погоринні: “Серед іншого кн.Ольгерда Чарторийського з цілою родиною (княгинею з дому Габсбургів). Є то люди дуже загрожені. … Кароль дав їм у роспорядження коней зі своєї чудової стайні і мали вони зразу рішити у світ. … Чорторийські обрали інший шлях. Поїхали на Пинськ і на Телехани (Пусловських) і на Молодово а також Поріччя Скирмунтів на Бересть і Варшаву”. 

Весілля Мехтильди Габсбург і Ольгерда Чорторийського

Виявляється, що це був далеко не єдиний, не вийнятковий раз коли на Горині гостила княгиня з роду Габсбургів. В лютому 1938 року в маньковицькому маєтку побував Павло Лур’є. Фрагмент його спогадів був надрукований в книзі “The Jews of Pinsk, 1881 to 1941”: “Княгиня, кузина останього іспанського короля Альфонсо ХІІІ, бувала тут рідко, надаючи перевагу Парижу”. Коментувати ставлення до Парижу не будемо, ліпше розберемося з тим, хто з родичів іспанського монарха пив воду з маньковицької криниці.

Ольгерд і Мехтильда Чорторийські

В міжвоєнний період Маньковичі були місцем паломництва європейської аристократії. Причини для цього були різні. Одна з них – родинні зв’язки. Правляча династія Австро-Угорської імперії, Габсбурги, була великою родиною. Її некороновані представники носили титули великих князів. Великий князь Карл Стефан (1860-1933) командував імператорським флотом. Він був рідним братом іспанської королеви Марії Христини. А його діти двоюрідними браттями і сестрами іспанського короля Альфонсо ХІІІ. З 1907 році родина Карла Стефана жила в маєтку в Живці. Великий князь зійшовся з місцевими польськими магнатами. Ходили чутки, що він вирішив створити польську галузь роду Габсбургів. Він поріднився з кількома магнатськими родами. В вересні 1908 року Єроним Миколай Радивил оженився на доньці Карла Стефана Австрійського Ренаті. В 1909 році князь Ольгерд Чорторийський (1888-1977) обвінчався з другою донькою Мехтильдою Габсбург. В Першу світову війну Карла Стефана і його зятя Ольгерда вважали головними претендентами на польський престол. В той же час син Карла Стефана Вільгельм Габсбург, який став відомий як український поет Василь Вишиваний, шеф легіону Українських січових стрільців, голова Українського національного вільнокозацького товариства, вважався монархістами предендентом на українську корону. 

Чоловік великої князівни Ренати Єроним Миколай Радивил був рідним братом власниці маньковицького маєтку Ізабели Радивил. Документальні підтвердження перебування Ренати напевно ще знайдуться. Може знайдеться інформація про перебування на Погоринні братів Ренати. А ось те, що її сестра жила певний час в Маньковичах сумніватись не доводиться. Оскільки Рената померла 16 травня 1935 року, кажучи про князівну з роду Габсбургів Лур’є і Хомутовська мали на увазі Мехтильду Чорторийську. 

На весіллі Мехтильди і Ольгерда Чорторийських

Іспанський король цікавився долею своїх родичів, в міжвоєнний період допоміг Мехтильді і Ольгерду Чорторийському витримати тиск з боку польського уряду, зацікавленого в розпродажі великої земельної власності. З початком Другої світової війни Чорторийські виїхали з родового маєтку з Башкова до Сеняви, а звідти знову до Башкова. Нацисти арештували їх і помістили до табору. Сини Мехтильди зуміли отримати візи до Італії для себе і батьків. Пізніше родина перебралась в Південну Америку, де Ольгерд Чорторийський став послом Мальтійського ордену в Бразилії і Парагваї.

Певно, не раз за океаном Мехтильді згадувались останні спокійні передвоєнні дні, проведені серед величних дубів над Горинем. Хочеться вірити, що красу погоринської природи, яку цінили нащадки могутньої імператорської родини, буде збережена й для майбутнього.

 

 

 

Залишити відповідь