Гайдамацькі інсигнії

Віктор Місіюк, Новини
30/12/2020, Leave a comment

Серед регіональної запозиченої лексики є слово форсити – красуватися, показуватися в усій красі, виставляти себе.  Його походження пов’язане з італійським словом forza – сила, енергія, міць, влада, що походить з латинського фортіа – сильні, міцні, могутні, тверді. До української літератури слово форса потрапила в значенні гордість, предмет гордості. В побуті форсити використовується не тільки у значенні демонстрації можливостей людини, але як можливість похвалитися вбранням. Ефект великого враження може бути досягнутий натягнутою помпезністю, епатажем, які часто викликають зворотній від запланованого ефект. Передвиборча кампанія на сеймиках виборах в 1776 року в Бересті несподівано вразила участю в ній одного з найбільш яскравих політиків свого часу, представника Освітництва Адама Казимира Чорторийського. “Князь Чорторийський, генерал подільських земель, який кілька тижнів находиться в Бересті, вчинив велику форсу” – писав очевидець Юзеф Невідомський. 

Горватт повідомляв, що магнат влаштовував для шляхти традиційні прийняття-обіди, а також підкріпляв демонстрацією підпорядкованої йому військової сили: “Князь його милості генерал подільських земель, сидячі в Берестейському воєводстві в Тересполі і Ружанці, розмістив в околиці регімент гвардії і полки, запрошував шляхту з воєводств і повітів, хлібосольно приймав і обдаровував”. Звичайна шляхта була схвильована, змагатись в заможності з магнатами, такими кандидатами як генерал подільських земель чи генерал артилерії Казимир Нестор Сопіга, було мало реально. Зрештою, кандидати давно представляли магнатські угрупування, але їх лідери особисто кандидували нечасто. В Берестейському повіті Адам Казимир Чорторийський опинився невипадково. Він був одружений на єдиній доньці великого литовського підскарбія Юрія Детлофа Флемінга, власника Тересполя і Ружанки, а також  великої литовської канцлерянки Антоніни Чорторийської Ізабелі Флемігн. Адам Казимир був двоюрідним дядькою Ізабели, старішим на 12 років.

У боротьбі з абсолютистською політикою короля Станислава Августа Понятовського політична програма Чорторийських наближалась до їх опонентів-республіканців. Серед іншого звернули увагу на, як тоді писалося, “національний костюм”, що був символом давніх чеснот і патріотизму. Генерал постав саме в такому образі: “Сам по-польську вдягнувся особливим способом строю: капшук за поясом локтевий, чибук в руці сажневий, висока пікована шапка, величезнана шабля на ремені при боці і інші гайдамацькі інсигнії були явними ознаками конфедерації”. 

Чому елементи сарматського строю названі гайдамацькими інсигніями, тобто відзнаками, атрибутами і символами військової та цивільної влади? По-перше, гайдамацькі виступи в той час отримали великий розголос, вони становили реальну загрозу. По-друге, асоціювались зі сходом, як і більшість елементів сарматського-польського костюму, що часто мали персько-турецьке походження. По-третє мали вигляд атрибутів, які могли б належати якомусь правителю, але виглядали як на ознаки влади дещо екзотично. По-четверте автор підкреслює гротескний великий розмір окремих елементів костюму, які мають, можливо як і з його точки зору гайдамацький рух, театрально-бутафорські вигляд. Горват вважав виборчу компанію Чорторийського обманом, пропагандою, скерованою на здобуття підтримки шляхти. Автори назовуть цей час “сарматським маскарадом”. Магнат не виглядав щирим, створений ним образ не був натуральним, не витікав з його єства. На усіх відомих картинах він зображений саме в французькому костюмі. Дослідники стверджують, що Чорторийськи був змушений вдягнути сарматський стрій, бо того вимагали сеймикі. Варто згадати, що Адам Казимир був любителем театру, писав драматичні твори в одному з яких “Листах Досвідчальського” накинувся з гострою критикою на французький строй, називав його “погардою до народу і звичаю”. Наскільки щирим у створених ним образах був автор? Питання до літературних критиків, соціальних психологів. Але безперечно, що приміряний ним образ гайдамака справив враження на сучасників.

Чим закінчились старання князя? В останній момент Чорторийський піддався російському натиску   і відмовився від кандидування, в результаті чого послами від Берестейського воєводства стали представники радивилівської партії берестейський конюший Яцек Пашковський і берестейський підкоморій Ігнатій Вигановський. 

Залишити відповідь