Генетичне різноманіття не досягнуто, а на символ країни вже хочуть одкрити полювання

ПроСВІТ, На здоров'я
03/11/2020, Leave a comment

Коаліція природоохоронних громадських організацій за підтримки вчених, що займаються дослідженням популяції зубра в країні, направила в Міністерство природних ресурсів і охорони навколишнього середовища звернення, в якому говорить про неприпустимість прийняття постанови Ради Міністрів РБ «Про затвердження правил охорони і раціонального використання зубрів».

Згідно з цим документом, розміщеним на правовому порталі в середині жовтня поточного року, під охороною і раціональним використанням червонокнижного символу Білорусі серед іншого розуміється і регулярне «вилучення зубрів», читай «полювання». Зубра по суті хочуть прирівняти до будь-якого іншого мисливського тварині, на якого видається ліцензія на полювання в разі перевищення чисельності його популяції в даній місцевості. Для зубрів це число дорівнює 350 особин. Тобто, якщо, наприклад, на якійсь території їх число перевищить вказане вище, то дорослі особини цілком можуть стати звичайним мисливським трофеєм.

Ухвалення постанови суперечить положенням міжнародних договорів, які підписала Білорусь, в тому числі Конвенції про біорізноманіття та Бернської конвенції. Але це, як і прийняті раніше в Білорусі концепція збереження і сталого використання зубрів, а також план управління їх популяцією, до уваги не беруть. Мовляв, грошей на генетичні паспорти немає, а відстріл зайвих особин – дозволяє охороняти і захищати інших.

За словами начальника відділу біорізноманіття Мінприроди Олександра Гиряєва, Білорусі сьогодні не по кишені утримувати дорослі особини зубрів. А живуть ці велетні до 22-25 років.

«Підраховано, що для створення однієї мікропопуляціі потрібно не менше 120 000-150 000 доларів. А для проведення біотехнічних робіт і охорони в залежності від розміру популяції (50-550 особин) ще від 6000 до 20 000 доларів щорічно. Так що сьогодні, щоб перевести кількість в якість, нам необхідно не тільки рахувати, а й виробити систему дій », – каже Олександр Гиряєв.

На сьогодні в Білорусі налічується 11 мікропопуляцій європейського зубра загальною чисельністю близько 2050 особин.

«Для кожної мікропопуляціі Національною академією наук розроблений план дій, де передбачена оптимальна чисельність тварин. Виходячи з площі проживання, кормової бази. … В Біловезькій мікропопуляціі чисельність зубра досягла показника в 590 особин, що в 1,7 рази перевищує оптимальну для цієї території. Тобто їх повинно бути тут максимум 350. У Осиповичах 480 зубрів, що в 3,7 рази більше рекомендованої цифри в 130 особин. В Озерах – 350, що в 2,2 рази вище оптимального показника в 160 особин».

Зубрів можна було б переселяти на інші території, або продавати за межі країни, але це, схоже зайвий клопіт, тому Міністерство природних ресурсів вирішило піти шляхом найменшого опору. Полювали на зубрів в Білорусі була і раніше. В минулому році було впольовано 38 зубрів. З них 32 – в Біловезький пущі, шість – в «Озерах». За інформацією «Автоматизовані технології туризму» середня вартість трофейного полювання на зубра для іноземців становить 6 365 євро. Від такого прибутку державі відмовлятися не хочеться.

Як полювання в’яжеться зі статусом тваринного, внесеного до Червоної книги, не зрозуміло. Природоохоронні організації вимагають призупинити роботу над постановою Радміну і скликати робочу групу по зубра за участю природоохоронних громадських організацій і вчених, щоб спільно виробити рішення, яке забезпечить збереження статусу зубра як виду, а також допоможе власникам мікропопуляцій зубрів, зберегти їх.

За матеріалом Зелений портал

Залишити відповідь