Геркулес на Прип’яті

ПроСВІТ, Культура
26/10/2021, Leave a comment

Адам Нарушевич мав сентимент до Прип’яті. Одним з місць де він писав свою “Історію польської нації” було село Велятичі на Прип’яті. Найближчою великою водною артерією до іншого місця написання головної наукової праці дослідника, села Повіть, також була Прип’ять. Саме з Повіті 14 грудня 1777 року королівський радник вислав лист в якому нагадав Станиславу Августу Понятовському про міфічну мандрівку в глиб території тогочасної Річі Посполитої головного героя античної міфології. А при тій нагоді він написав короткий вірш про свої почуття, наміри скорішої зустрічі з монархом:

“Геродот, описуючі ріку Борисфен і її ліву притоку, тобто Прип’ять, каже, що Геркулес колись між Скіфами мандрував. Я вважаю, що він на наших поліських багнах шукав між піскарями другої гидри, щоб прикрасити свою булаву новими клейнодами”.

Tu swą stolicę żywioł wilgotny posadził
I naokół martwymi wody oprowadził;
Skąd, jako za Stygowe zabrnąwszy porzecze,
Zadna z mętnych topieli dusza nie uciecze
I chyba by w szybowne upierzona wiosła
Bystrych ptaków gościńcem życie swe uniosła.
Tu ja siedzę zamkniony, smutne chwile spycham,
A nie widząc Cię, Królu , boleję i wzdycham.

Згідно з Геродотом Геракл залишив в землі скифів свій лук і пояс з золотою чашею, які стали символами влади скифських царів. Від нього і змієногої доньки Борисфена Єхидни мали виводитись також правителі скифів, гелонів і агафірсів. Як відомо, Гібралтарський пролив довго називали Геркулесовими стовпами, приписуючі перебування тут улюбленця римлян і греків. Чи існував серед шанувальників класичної європейської давнини в зв’язку з геродотовими згадками про північну мандрівку античного героя міфологізований образ Прип’яті?

Залишити відповідь