Гетьманська колекція

Віктор Місіюк, Культура
22/03/2021, 2 коментарі

Юліан Урсин Німцевич був відомий тим, що збирав, публікував інформацію про історичні пам’ятки, документи. Відомо, що в палаці Людивка Потія була картинна галерея, іншні зібрання. Але коли до давньої резиденції великого литовського гетьмана потрапив письменик його зацікавила одна з колекцій, яка складалася не з документів чи книг, хоча назвав її письменик бібліотекою.

В Ружанці, в маєтку князя, який лишився по гетьману Потію, славного п’яниці, я бачив залишену ним бібліотеку келихів. З більшости них можна було судити про міру обридлого пияцтва наших батьків. Були то келихи вмістом по дві і більше пляшки, в формі різних київ, пістолетів і ведмедів. Нажаль в тому незмірному посуді батьки і діди наші пропили добро, щастя, незалежністт і цілосність Польщі. Вони відпочивають в мирі, а ми і нащадки наші страждати маємо за їх гнусність і гультяйство”.

Письменик був відомий своїм критичним ставленням до попередніх поколінь. Він називає гетьмана славно відомим п’яницею. Про Людивка Потія казали, що він мав міцну голову настільки, що зміг перепити любителя алкогольних поєдинків, царя Петра І. Скляні келихи дивовижних форм добре вписалися в естетику бароко. Робили їх переважно германські, богемські майстри. В Річі Посполитій Scherzglas, які стали завозити в другий половині XVII століття називали жартовливими, втішними. Використовували такі начиння для пиття пива і вина. Найбільш популярними були келихи у вигляді тварин, пити з яких доводилось через “хвіст”. Немало було пістолетів і київ. Єнджей Китович пише про те, що пити з довгих скляних київ, які закінчувались колбою, або інших подібних келихів було незручно, бо доводилось займати незвичайну смішну позу. Невправний гість міг невтримати рівновагу, або захлинутись напоєм, або добряче облитись. Кожен з таких келихів був дещо інший, мав свою “родзинку”, яка вносила нові ноти в застольну забаву.

 

 

2 thoughts on “Гетьманська колекція”

Залишити відповідь