Гетьман замурований в стовпі

Віктор Місіюк, Культура
29/11/2020, Leave a comment

Серед легендарних історій про давній Бересть чи не найбільш жахливо-романтичною є росповідь про те, що тут коли тут проходив Берестейський уніатський собор його учасники наказали живцем замуровати “в стовпі” козацького гетьмана Кшиштофа Косинського, який прибув до міста щоб від імені козацтва виказатись проти ідеї підпорядкування православної церкві Папі Римському. Смерть гетьмана мала викликати перше козацьке повстання … .

Історія дуже нагадує романтичні і народні легенди про Івана Мазепу. Одна з них казала про те, що гетьман наказав замурувати в Батурині Семена Палія. Інші розповідали про покарання юного Івана Мазепи, якого зловив зраджений чоловік його коханки. По одному з варіант легенди, який вписав в свою трагедію “Мазепа” класик польської літератури Юліуш Словацький юнака наказали замурувати в кімнаті. Історії про “палкого коханка” і “замурованого гетьмана” стали відомі у законодательці мод Франції, надихаючі сучасників на створення романтичних художніх творів.

Олександр Фрагонар, Замурований

Михайло Возняк, один з дослідників творчості Григорія Кониського автора “Історії Русів” опублікованї в 1768 році, пише про те, що першим після самого Кониського до популяризації історії про замурування гетьмана Криштофа Косинського причинився автор опублікованої в 1788 році “Аnnales dе lа Реtite-Russie” Жан-Бенуа Шерер , згодом її підхопив автор опублікованої 1814 році  “Histoire des Kosaques” Шарль-Луї Лесюр. Слідом за ними цей сюжет повторювали в 1839 році Вацлав Олександр Мацейовський, в 1840 році Микола Маркевич, в 1842 році Бронислав Трентовський, в 1843 Пантеліймон Куліш, в 1852 році Ян Чарноцький, в 1877 році Юліан Бартошевич.

Покарання через замуровування. Гравюра

Як часто буває фрагменти легенди абсолютно правдиві, в Бересті справді залючено церковну унію, Косинські були шляхтою Берестейського повіту, відповідно, пов’язану з її адміністративним центром, в замку якого дійсно був “стовп”, залишки якого використовувались як в’язниця, гетьман Кшиштоф Косинський став першим з козацьких отаманів який підняв повстання … . Але якщо їх поєднати вийде фантастична історія. Зрештою, повідомлення про ув’язнення в Бересті одного перших козацьких гетьманів, не є вигадкою XVIII-вічних авторів.

Поштова марка з портретом гетьмана Косинського

Історія про замурованого гетьмана робила його одним з перших борців з церковною унією, однією з перших її жертв. Саме так, через призму новітнього мучеництва, дивились на неї критики. Авторів які її поширювали звинувачували в свідомому розпалюванні ворожнечі між українцями і поляками. Але історія мала й інші інтерпретації. Маркевич вважав, що Косинського справді замуровували під час одного з перших берестейських церковних соборів, але ще до підписання унії, а битва під П’яткою, з обставинами якої історики як правило пов’язують смерть Косинського, в такому випадку мала відбутися без участі гетьмана. Він пише: “Спираючись на паперах, що дістались йому від Юрія Хмельницького й від Богдана, й на білоруських архівах, Кониський наводить на доказ дві грамоти (сс. 80 й 81 моєї „Історії”) оповідає про загибіль Косинського так, як я описав. Оповідання істориків, яких я навів, не мають ніодного доказу. Оповідання Кониського підперте грамотами“. За логікою Маркевича виходить, що наказ замурувати гетьмана віддали тодіші ієрархи православної церкві, які почали задумуватись про визнання зверхності Папи Римського. Трапляється інформація про те, що гетьмана замуровували в одному з берестейських монастирів. А поет Антоній Горецький звинувати в руйнуванні шляхетсько-козацького союзу єзуїтів. В Бересті справді існувала місія “Товариства Ісуса”, монастир і колегіум,  але вони з’явилися значно пізніше. При цьому широко відомо, що єзуїти були причетні до заключення церковної унії. Нагадаємо, що на початку ХІХ століттяантиєзуїтські антиклерікальні настрої  були дуже популярні в середовищі інтелектуалів. В 1850 році в Парижі була опублікована збірка поезій Антонія Горецького “Вільний голос” в який на сторінці 91 надруковано вірш “Смерть гетьмана Косинського”, найбільший як досі художній твір на цю тему. В ній автор описує гетьмана як “ляха” який був щирим захисником козацьких свобод:

Hura mołojce na Brześć!
„I miecz i ogień tam nieść!“
Kozaków wznosi się krzyk ,
I lasy błyskają z pik,
Do króla naszego pana
Pisali my przez hetmana,
Prosząc: „Królu, ojcze, zważ,
„Sprawiedliwość ty nam dasz.
„My w Jezusa także wierzym.
„Razem z Lachy w boje bieżym,
„Lecz jak wolny do wolnego,
„Jako równy do równego,
„Tak do Lachów my przystali.
„Jezuici się wmieszali.
„Nie dość się kochać z Lechity,
„Lecz wierz tak jak Jezuity,
„Inaczej nie wpuszczą w sejm
„Królu! prosim, ucisk zdejm .
„Do króla naszego pana
„Pisali my przez hetmana.
„I do Brześcia go wezwali,
„Przed sąd swych księży stawili,
„I żywcem zamurowali.
„Cóż się z nim dzieje w tej chwili?!“…
„Hura mołojce na Brześć!
„I miecz i ogień tam nieść!“
Kozaków wznosi się krzyk,
I lasy błyskają z pik.
– Pod Piatką piesze i konne
Stanęło wojsko koronne
Ale Kozaków nawala
Po trupach ich przeleciała.
„Hura mołojce na Brześć!
„I miecz i ogień tam nieść!“
Rycerzów ma sądzić mnich,
Nauczymyż my tam ich!
Leci z końskich kopyt kurz
Już Kozaki w Brześciu już.
Ale puste miasto całe,
Jakby morem oniemiałe.
Ledwo u starca jednego
Dopytali domu tego,
Gdzie wódz ich zamurowany,
Lamią, biją, walą ściany,
Aż patrzą, już nieszczęśliwy
Wodz ich tam leży nie żywy ,
Dopieroż jęki, i Ikanie:
„O Kosiński, nasz hetmanie!
„O ty Lachu, ty nasz dobry!
„O ty Lachu, ty nasz chrobry!
„Nie był ty w boju przebity ,
Zamęczyły Jezuity!“

Залишити відповідь