Головний інспектор вважає, що “Волинська ягідка” не винна

Віктор Місіюк, На здоров'я
12/01/2020, Leave a comment

Пресслужба прокуратори Волинської області на своєму офіційному сайті опублікувала інформацію щодо фактів неправомірних дій, які могли призвести до обміління Шацьких озер. Прокуратура вказала, що в рамках кримінального провадження встановили, що посадовці Держекоінспекції, всупереч вимогам Закону України «Про оцінку впливу на довкілля» не здійснили оцінки впливу, який вчиняє на стан озер незаконна діяльність суб’єктів господарювання, не дослідивши при цьому, які саме органи, уповноважені проводити процедуру оцінки впливу на довкілля.

У зв’язку з чим 8 січня Державна екологічна інспекція була змушена звернутися до прокуратори Волинської області з офіційним листом щодо спростування поширеної недостовірної інформаці. Головний інспектор з охорони навколишнього природного середовища Волинської області Олександр Ткачук про обміління озера Світязь каже:

«Ми не проводимо оцінку впливу на довкілля, її проводить Служба охорони навколишнього природнього середовища Волинської облдержадміністрації або Міністерство охорони навколишнього природнього середовища. Ми є контролюючий орган, який перевіряє, якщо є наявний суб’єкт господарювання та чи підпадає він під оцінку впливу довкілля чи ні. Державна екологічна інспекція не має повноважень здійснювати оцінку впливу господарської діяльності на довкілля. Якщо хтось інший не здійснив перевірку – ми можемо призупинити діяльність підприємства, змусити провести оцінку довкілля. Ми її самі не проводимо, це не наша компетенція. Я це вкотре на цьому наголошую журналістам».

Олександр Ткачук

Олександр Ткачук

«Нас звинувачує прокуратура, що ми не призупинили цей суб’єкт господарювання, який займається вирощенням лохини. На жаль, ми цього підприємства не перевіряли, але враховуючи резонансність справи, ще з минулого року знали що, це питання «на слуху» у депутатів обласної ради та громадян. В минулому році, згідно з законодавством України, внесли його до плану перевірок підприємств на цей рік, тому відповідно усі ці перевірки будуть здійснені у травні та червні, і покажемо, чи там є порушення щодо вимог природоохоронного законодавства чи немає» – зазначає посадовець.

плантація лохини «Волинської ягідки»

плантація лохини «Волинської ягідки»

Чи Відомо Вам що підприємство «Волинська Ягідка» не має належних документів та спецдозволів для повноцінного функціонування підприємства?

Жодних документів у «Волинській ягідці» не перевіряли. Ми їх включили в план перевірок на 2020 рік. Незаплановані перевірки теж вбачають порушення законодавства і якщо я піду щось перевіряти, то це може бути стати втіленням загрози, а саме провадження санкцій прокуратури у перевищенні службових повноважень. Також існує перевірка про скаргу громадян. За минулий рік скарг від громадян щодо діяльності «Волинської ягідки» не надходило. І якщо правоохоронні органи залучать нас в рамках кримінальної справи для перевірки цих суб’єктів господарювання, то ми будемо діяти разом з ними. Я думаю, якщо порушена кримінальна справа по факту, то це означає що будуть перевіряти усіх дотичних до цієї справи: хто дав дозвіл на землю, хто провів оцінку впливу на довкілля, хто дав дозвіл на копання тих водойм, чи дала дозвіл Служба інспекції праці, тощо.

Я вважаю, що обміління сталося внаслідок кліматичних змін. Можливий вплив і Хотіславського кар’єру. Туди їздили депутати обласної ради, їздили працівники Шацького парку. Він розрахований на 3 етапи, але є інформація, що він вже на першому етапі був призупинений. Такі дослідження були проведені білоруськими вченими, можливий вплив Хотиславського кар’єру може бути на другому етапі, коли буде нижче 20-ти метрів і коли є загроза, що підземні горизонти можуть піти туди з близьких озер, що розташовані на Волині, однак все це можуть підтвердити тільки науковці, зокрема Інститут водних ресурсів України, Київський інститут. Сьогодні Волинська обласна рада виділила кошти для проведення моніторингу Інститутом водних ресурсів України з обласного фонду. Окрім того, депутати Верховної ради розглядали це питання на Комітеті Верховної Ради в частині екології. Зокрема , що стосується нас, Інспекцією було включено до плану здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів на 2020 рік ряду суб’єктів господарювання, які здійснюють діяльність на території Шацького району. При цьому враховано пропозиції, викладені в Рекомендаціях щодо питання обміління Шацьких озер (схвалені рішенням Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики та природокористування від 26. 11.2019 №15/7)», – наголошує Олександр Ткачук.

Зазначені звернення щодо проведення позапланових перевірок підприємств, які займаються вирощуванням ягід, до Інспекції в 2019 році не надходили.

ставки для поливу лохини

ставки для поливу лохини

«Якщо вчені доведуть, що обміління Світязю виникло внаслідок кліматичних змін, тоді Верховна Рада матиме можливість виділити кошти з Державного фонду на вирішення цих екологічних проблем. Зокрема – копати канали, робити певні шлюзи Шацьких озер аби втримати воду, щоб вона не «втікала». На мою думку, основною помилкою є те, що у Радянському Союзі зробили широку меліоративну систему по Шацькому районі та по всій Україні. Можливо, вчені це дослідять. Основне джерело – це Бог, який посилає нам опади . І ось ми маємо результат, Світязь потроху наповнюється до 10 см з того часу, Світязь буде відновлений», – додає посадовець.

За висновками Інституту, робоча група визначила головні чинники негативного впливу – зміна клімату, неефективне функціонування наявного фонду меліоративних систем, а також можливість негативного впливу на обміління Шацьких озер, в т.ч. на зневоднення всього Західного Полісся діяльність білоруського родовища «Хотіславське».

«Вам відомо, хто дав дозвіл на землю?»

«По перше, оцінку впливу на довкілля проводить управління природоохоронного середовища, якщо воно проводило, значить звідси вже і поштовх на дозвіл. Є структури, які надають дозвіл на виділення земельної ділянки. Це може бути районна адміністрація, органи місцевого самоврядування, Світязька сільська рада, може бути також погодження з Шацьким національним парком, органами Держгеокадастру, який дає дозволи на землю».

Олександр Ткачук розповів, що на вирощування лохини виділили чимало бюджетних коштів, а тому й не дивно, що правоохоронні органи теж цікавить використання бюджетних коштів. Це більш правдиво,чому саме зараз перевіряють «Волинську ягідку».

«Я не згідний у тому, що «Волинська ягідка» впливає на обміління Світязя, це інформація фейкова. Якщо прокуратура сьогодні повідомила цю інформацію та зробила таке гучне повідомлення, то нехай відповідають. Мені на Різдвяні свята телефонували усі засоби масової інформації. Я писав пояснення навіть Міністра екології на рахунок того, чому була порушена кримінальна справа. В будь-якому випадку ми подали на спростування», – розповідає начальник Держекоінспекції у Волинській області.

На запитання, щодо можливих корупційних дій Держекоінспекції у Волинській області, інспектор відповів, що працівники увіреного йому підрозділу стовідсотково не задіяні у жодних корупційних схемах, оскільки вони нічого не перевіряли.

«Які Ваші подальші дії?»

«Ми готові співпрацювати з усіма правоохоронними органами, якщо нас будуть залучати до цієї справи. Ми виділимо своїх працівників і перевіримо усі разом, хто винен у цій масштабній ситуації і поставимо всі крапки над «і». Зокрема, мова йде про порушення природоохоронного законодавства щодо підприємства, яке вирощує лохину. А щодо обміління Світязю, я б не робив поспішних висновків, що причиною можуть бути подібні речі. Висновки за науковцями та Комісією,» – заявив еколог.

На думку представника підприємства «Волинська ягідка» Сергія Маїло, основною причиною обміління Світязю є саме клімат. 

Сергій Маїло

Сергій Маїло

«На Вашу думку, що спричинило обміління Світязю?»

«Я не спеціаліст, але вплив Хотіславського кар’єру теж присутній. Проте, в 70-х роках проводилася меліорація. Вона була проведена для осушення території. Чи доречно вона була зроблена мусять вирішити науковці».

«Подейкують, що «Волинська ягідка» не має усіх дозволів на повноцінну діяльність підприємства?»

«Дозволи є. Проєкт , який ми мали розробити – розробили. Я не розумію, чому саме наше підприємство звинувачують, адже у Шацькому район існує чимало підприємстві, які працюють в подібній сфері, але основна увага до нас. На рахунок дозволів: проектна документація в нас розроблена.
Щодо надр води – ми використовуємо їх згідно з чинного законодавства. Наше завдання виростити ягоди та довести свою справу до кінця.
Науковці вже були і вони усе проаналізували та вивчили. Особисто для себе, перед започаткуванням нашої справи брав виписки в Світязі, а саме в метеорологічній станції у 2016 році. За останні п’ять років рівень ґрунтових вод впав на 0,83 м. Якщо порівнювати сусідні області, а саме Житомирську та Вінницьку, то їх «заливало», а у нас опадів не було. Зараз у нас зима, але опадів знову немає. Коли ми спостерігаємо, що пройшов дощ, то десь рівень все таки у озерах піднімається. Проблема тут глобальна та державного рівня. Клімат ми не змінимо, якби ми цього не хотіли, але мусимо спільно прикласти максимальні зусилля, аби зберегти озеро та вийти гідно з ситуації. Повторююсь, що основною причиною є меліорація. Необхідно зробити її правильно, щоб забезпечити рівень води
».

«Якщо науковці доведуть причетність вашого підприємства щодо обміління Світязю, якими будуть Ваші дії?»

«Я твердо переконаний, що жодне підприємство в Шацькому районі, яке займається подібним видом діяльності, не має впливу на обміління Світязю. Не для кого не є секретом, що Світязь мілів і раніше. Якщо науково буде доведено, що саме наше підприємство спричинило цю трагедію, ми готові припинити діяльність», – зазначив Сергій Маїло.

 За матеріалом Район

  • 3
    Поширили:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *