Як Людвик Потій став власником Тересполя

Віктор Місіюк, Культура
24/09/2020, 1 Comment

В Тересполі Людвик Потій бував неодноразово. Але листопад 1709 року був вийнятковим. Антишведська коаліція саме перемогла в Північній війні. Король після смерті великого гетьмана литовського Огинського, король без особливої причини чи військових успіхів зробив його наступником свого прихильника Потія. Єзуїти і учні берестейського колегіуму прибули привітати його з триумфом після чого гетьман з військовою старшиною прибув до колегіуму на обід. По обіді в костелі єзуїтів пройшло зібрання лицарського кола. Певно вже в той момент Потій замислився над тим щоб стати власником Тересполя.

Портрет Людвика Костянтина Потія в монастирі паулинів у Володаві

Перша господиня Тересполя Тереза Слушко записала свої маєтки 6 червня 1708 року брату князю Юзефу Чорторийському. Але той вже 27 серпня 1711 року продав їх Людвику Костянтину Потію. Крім Тересполя новий власник отримав вісімнадцять сіл і п’ять фольварків. На кілька десятиліть власниками містечка стала родина Потіїв.

Людвик Потій починав свою карєру як малоземельний шляхтич, а під кінець життя був одним з найбільших землевласників Берестейського воєводства. Фінансова фортуна представника роду Потіїв (родичів відомого київського митрополита Іпатія Потія) значно зросла. В 1689 році він Людвик Костянтин Потій отримав контроль над фінансами Берестейського воєводства, став берестейським підкоморієм. За певний час, в 1693 році, Рафал Лещинський продав йому за 400 тисяч злотих володавський маєток Разом із містом Потій отримав 11 сіл і 7 фольварків. В 1699 році берестейська шляхта звернулася до короля з проханням призначити його берестейським старостою і передати у роспорядження королівську берестейську економію. В 1703 році Людвиг Потій став підскарбієм Великого князівства литовського. А його особистим підскарбієм був скарбник Берестейського воєводства Непокойчицький, який одного разу програв у карти 60 тисяч злотих свого покровителя. Казали, що дізнавшись про халепу до якої потрапив його клієнт, Потій тільки розсміявся. Про загальний стан війська великий гетьман особливо не дбав. Тому він лише дивом лишився живим під час тарногродської конфедерації. При тому гетьман був дуже вдячний своїм безпосереднім підлеглим. До прикладу, безземельному ротмистру Петру Карпинському він зумів зібрати на маєток і продав йому за 32 тисячі злотих село Королівку.

1 thought on “Як Людвик Потій став власником Тересполя”

Залишити відповідь