Дані обліків токовищ баранця великого

ПроСВІТ, На здоров'я
23/09/2021, Leave a comment

Протягом травня-червня 2021 року в рамках реалізації природоохоронного проєкту «Полісся – дика природа без кордонів» експертами-науковцями Українського товариства охорони птахів (далі – УТОП) проведено пошук токовищ і місць годування водно-болотяного виду птаха – баранця великого (лат. Gallinago media). Цей вид куликів занесений до Червоної книги України.

Дослідження відбувались на території Вараського і Сарненського районів Рівненської області та Камінь-Каширського району на Волині. Загалом експертами обстежено територію протяжністю 160 км із заходу на схід. Географічно, близько половини (а саме – чотири) відомих токовищ розташовані в долині р. Стир. На токовищах обліковано близько 60 самців баранця великого. Наймасовіше токовище – не менше 20 самців, було розташоване в околицях с. Млинок на луках-пасовищах, частина з яких періодично обробляється як сільськогосподарські угіддя. Дослідження проводив кандидат біологічних наук, орнітолог, експерт УТОП Ігор Шидловський.

Завдяки дослідженням отримані важливі дані про зміни вологих біотопів луків і боліт. Аналізуючи загрози токовищам, можна стверджувати, що:
7 з 12 страждають через наслідки осушення, тобто меліорацію;
ще два токовища відчувають на собі наслідки зменшення господарювання через недостатній випас і припинення сінокосіння, а отже – через заростання територій високотрав’ям і дерево-чагарниковою рослинністю;
додаткову загрозу для токовищ червонокнижного птаха становлять свійські хижаки – коти і собаки, а також турбування з боку людини.

За матеріалом Нобельський Національний Природний Парк

Залишити відповідь