Декорація в стилі рококо

Віктор Місіюк, Культура
26/08/2019, Leave a comment

Єзуїт, теолог, архітектор, різбляр, художник Павло Гіжицький (1692-1762)  був одним з найвідоміших авторів сарматського рококо. Анджей Бетель в 2003 році присвятив архітектору окрему монографію. За проектами Гіжицького створено десятки шедеврів сакральної архітектури, в тому числі пізньобарочний шедевр домініканський костел в Чорторийську. 

Єдиний збережений на території Польщі центральний елемент поховальної декорації, т.з. castrum doloris. Зроблений на похорон старости Яна Кожбок-Лонцкєго. Костел св.Андрія, Лютом.

В 1729-30 роках Павло Гіжицький був ксьондзом в Бересті. Cтворив поховальну декорацію для Казимира Олександра Потія. Вітебський воєвода Казимир Олександр Потій був рідним братом гетьмана великого литовського Людвига Потія. В таборі республиканців активно виступав проти Сопіг. Йому належить заслуга розгрому об’єданих військ Сопігів в січні 1701 року. Прихильник абсолютизму в Північну війну активно підтримав монарха в боротьбі з швецьким королем. За свою відданість монарху в 1705 році отримав посаду вітебського воєводи. Сам похорон одбувся 21-23 листопада 1729 року в бернардинському костелі. 

Пишність та театральність з якою проходив магнатський похорон в Річі Посполитій дивували неодного іноземця. Тому стільки уваги приділялось декораціям. Зрештою, для Європи того часу будівництво подібних декорацій не було чимось вийнятковим. Запроєктований Гіжицьким “Katafalk albo Castrum Doloris” був представлений в кольорових гравюрах. Зваживши на стиль і на творчий потенціал автора можна без перебільшення сказати, що похорони вітебського воєводи були одними з найпишніших. Зображення поховальних декорацій є бібліографічною рідкістю, хоча й є надзвичайно важливим для мистецтвознавців джерелом для вивчення інтер’єрів берестейського костелу бернардинців.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *