Як писав Фальківський: А за стіною стогне

Рідко нині згадють, що поезія Дмитра Фальківського була причетна до долі видатної поетеси, члена ОУН, жертви нацистської політики Олени Теліги. В листопаді-грудні 1941 року вона встигла організувати в Києві видання славетних «Літаврів». Враження від поезії кобринчука на покоління тогочасних поетів було досить міцне, бо вже в третьому номері Теліга публікує його вірш “А за стіною стогне завірюха”:

... А за стіною стогне завірюха
і хилить голову засніжена сосна, –
тож пий думки, терпкіші од вина,
і пісню вітра незугарну слухай.

В четвертому номері, який вийшов 7 грудня, редакторка помістила статтю письменика, драматурга, редактора і літературного критика Сергія Ледянського «Жертва розіп’ятих днів», присвячену Дмитру Фальківському. Цілком не випадково, вона була опублікована напередодні сьомої річниці розстрілу Поета. 

Після війни Ледянський опублікував спогади про ті буремні дні і роль, яку зіграла стаття про Фальківського: “На початку січня 1942 року я знову зайшов до Олени Теліги в редакцію “Літаврів”. Я приніс нову статтю до часопису і цього разу застав редакторку в її маленькому кабінеті. Перше, чим вона мене зустріла, було:
– Ну, друже, “Літаврам” кінець.
– Як то кінець? – перепитав я.
– Так. За останнє число мала гостру розмову з німецьким цензором. Влетіло мені за вашу статтю. Закинули, чому містимо статті про комуністів. Адже Фальківський був комуніст! А що того комуніста розстріляли за те, що він перестав бути комуністом, це його не обходить
.”

Через кілька днів гестапо заарештувало редакцію іншого київського видання “Українське слово”, далій прийшла черга Олени і ще одна зірка приєдналася до покоління розіп’ятих поетів.

  • 1
    Поділитися

1 thought on “Як писав Фальківський: А за стіною стогне”

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

1 thought on “Як писав Фальківський: А за стіною стогне”

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *