До 80-річчя бою під Мельниками

ПроСВІТ, Новини
01/10/2019, Leave a comment

«Дорога до миру» – під таким гаслом у селі Мельники відбувся спільний українсько-польський захід із вшанування жертв Другої світової війни. 

80 років тому, а саме 1 вересня 1939 року, нацисти гітлерівської Німеччини напали на Другу Річ Посполиту. 17 вересня, внаслідок таємного договору між третім рейхом та сталінським СССР, в війну вступила Москва. Польське військо, продовжуючи важкі бої на Заході, опору Червоній армії не чинило на підставі відповідного наказу командування… Але військовослужбовці польського «Корпусу охорони пограниччя» під командуванням генерала Францішека Клеберга не склали зброї. 28 вересня 1939 року вони відступали до річки Західний Буг. Але з боку Берестя сюди підійшла 52-га піхотна дивізія під командуванням полковника Івана Руссіянова. Внаслідок запеклого бою були втрати з обох боків, а потім на околиці с. Мельники радянські солдати розстріляли полонених польських прикордонників.Місцеве населення поховало вбитих на православному кладовищі, а вже в 90-і роки ХХ століття в навколишній лісах і полях пошуковці виявили ще кількох полеглих. Їх перепоховали на цьому ж цвинтарі.

Сьогодні на меморіальному комплексі в селі Мельники покоїться прах 26-ти борців із радянською окупацією. Трагічна сторінка спільної історії двох народів: українського і польського стала стимулом для щорічного проведення міжнародного заходу в Шацькому районі, біля могил вбитих військовослужбовців.

28 вересня на сільському кладовищі було людяно. Майоріли державні стяги двох країн, почесну варту біля монументу несли українські і польські прикордонники. Про готовність спільно стояти на захисті інтересів своїх держав заявили генеральний консул Республіки Польща в Луцьку Вєслав Мазур, представник маршалека Люблінського воєводства Ярослав Ставєрські, співорганізатор заходу Володимир Данилюк, редактор «Волинської газети», Ірина Вахович, голова Волинської обласної ради, Олександр Киричук, в.о. голови Волинської ОДА, керівники району та Шацької ОТГ.

«Цей проєкт допоможе нам утвердити історичну правду про Другу світову війну, гідно пошанувати захисників і зрозуміти, що лише спільними зусиллями можна зупинити новітню російську агресію, яка ознаменувалася анексією Криму та окупацією частини українського Донбасу», – зазначив під час виступу Олександр Киричук.

За упокій душ убитих військових помолилися монах-францисканець Олександр Лукащук із м. Ковель та отець Василь Хомич, священник храму святої праведної Анни УПЦ с. Мельники.Згодом відбулися традиційний легкоатлетичний забіг від цвинтаря до центру села на символічну дистанцію 1939 метри та висаджування алеї троянд у сквері.  Високі гості подякували за душевний захід, патріотичний формат його проведення. Кожен з них отримав від оргкомітету пам’ятні поштові марки, спеціально виготовлені в «Укрпошті» з нагоди 80-річчя бою під Мельниками. Концерт від народного ансамблю «Молодички» Шацького МБК та вокального гурту «Марічка» Мельниківського клубу додав глядачам гарного настрою і дав можливість перепочити після активної програми дійства.

«Дорога до миру» поєднала минуле і сьогодення двох держав. Завдяки міжнародному заходу про трагічні події 1939-го щороку дізнається все більша кількість людей. Його місія – просвітити, віддати шану і змусити озирнутися назад. 

За матеріалом Шацьк.район

  • 2
    Поширили:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *