Друга Поліська січ. “Білий”

Віктор Місіюк, Культура
11/10/2019, Leave a comment

Прізвище Бойко на Берестейщині не рідкість, але ще участь в бойків в історії краю досліджена ще достатньо слабо. 11 січня 1918 в родині Ілька і Марії Загакайло з села Побук на Бойківщині (сучасний Сколівський район Львівської області) народився син. Василю Загакайло (псевдо “Білий”, “Жук”, “Береза”, “Зелений”) судилося проміняти шкільний кабінет на підпілля і роками вести боротьбу з нацистами. Другу світову війну він почав командиром Другої Поліської січі. До ОУН Василь вступив в 1936 році, під час навчання в Стрийський гімназії, яку закінчив в 1938 році.

Де проходив Загакайло військовий вишкіл невідомо, але начальник штабу Поліської січі, Петро Башук, згадує його серед фахових військовиків, трьох членів військового штабу повстанського формування. Військова тактика спиралася на принципи дій військового підпілля дії якого мали призводити до мінімальних втрат серед бійців: «Все це фахові військовики, що дорожать вами, як собою самими. Покажіть побитих і тяжко поранених з-під їхнього проводу!» При цьому на групу Загайкало покладалося одне з найскладніших завдань – перетяти гостинець – тобто взяти під контроль рух на основній сухопутній магістралі регіону, шосі Кобринь-Пинськ. 

Відомо, що в мирний повстанський командир працював вчителем. Але віддатися педагогіці цілком він не зміг. 18 липня 1941 р. через р. Сян переправився рій 3-ї похідної групи Василя Загакайла, який мав завдання досягти міста Суми та Сумської області і створити там підпільну організацію ОУН. Відомо, що група дібралося у околиці Київа. Після повернення на батьківщину Загайкало став окружним провідником ОУН Самбірщини. Керівник підпілля був арештований гестапо, перебував у в’язниці Дрогобича, звідки звільнений у 1943 боївкою Служби безпеки ОУН К.Цмоця. Керював операцією визволення підпільників безпосередньо Роман Шухевич. Під псевдонімом “Береза” Васильь Загайкало очолив Юнацтво ОУН Дрогобицької області. Станом на осінь 1943, як “Жук” він був заступником обласного провідника ОУН та організаційним референтом обласного проводу ОУН Дрогобиччини. Ці функції виконував аж до смерті 30 червня 1944. Загинув в Василь Загайкало в сутичці з нацистами неподалік у Синевідсько Вижньому на рідній Бойківщині. В останьому бою він встиг вбити дев’ять напасників. Похований у с.Сопіт.

  • 8
    Поширили:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *