Експедиція розставила фотопастки

ПроСВІТ, На здоров'я
18/03/2021, Leave a comment

6-7 березня по всій Біловезькій пущі знову шукали гнізда великих підорликов для того, щоб встановити біля них фотопастки! Керував експедицією орнітолог національного парку Антон Кузьмицкий. Маршрут пошуків побудували за минулорічними даними GPS-передавачів трьох підорликов пущі. За 2020 рік вченим вдалося зібрати безліч даних про те, що відбувається в гніздах, як підорлики орієнтуються в пущі і куди люблять залітати. Залишалося найголовніше – знайти і нанести на карту ці самі гнізда.

Самка великого подорлика Альже, як показує її GPS-датчик, вже летить додому. Вона першою з білоруських підорликов, забезпечених передавачами, вилетіла з Греції, де зимують наші великі підорлики. Знайти гніздо Альжусі і інших подорликов з передавачами – головна мета експедиції.

Найбільше великі подорлики Біловезькій пущі люблять селитися в околицях болота Дикоє. Там вони вибирають самі недоступні (для нас) місця, далеко від людських очей. Високі ялини, особливо постраждали від вітру, з роздвоєними верхівками – ті місця, де зазвичай подорлики будують свої гнізда. Їх дуже важко помітити з землі, вони надійно заховані з повітря від хижаків і всіма способами захищені від вітру. ЗІноді пошуки займають кілька днів!

Гніздо Альжусі знайшли досить швидко, через пару годин пошуків на захід від Дикого. Птах вибрав відмінне місце – високу лапату ялину в змішаному лісі. В її гілках ледве розгледіли гніздо, ще важче виявилося до нього пробратися. Там, в тридцяти метрах над землею, і встановили фотопастку. До речі, поки Альже зимувала в Греції, її гніздом активно користувалися куниці.

Вперше гніздо Альжусі було знайдено в 2013-му році. Через два рокита ялина висохла, проте кілька років птах гніздився на сухому дереві. І лише в минулому році, повернувшись, Альже виявила, що дерево впало. Тоді вона вибрала інше місце і побудувала собі нове гніздо, але пташенят виводити чомусь не стала.
За час останньої експедиції, крім гнізда знайдено ще три гнізда хижих птахів. З них одне гніздо – малого подорлика, також оснащеного GPS-передавачем і два гнізда інших хижаків.

Воколицях болота Дике з’явилися сірі журавлі, лебеді-кликуни, чубаті жайворонки, звичайні шпаки і вівсянки. Вдалося побачити зубрів, оленів, косуль і навіть вовка – рідкісна удача навіть для наукових співробітників національного парку.

Цієї весни експедицій буде дві, так як підорлики явно планують повернутися додому раніше, ніж зазвичай.

За матеріалом НП “Біловезька пуща”

Залишити відповідь