Затишний куток серед пекла світової війни

Віктор Місіюк, Культура
19/02/2021, Leave a comment

В ході Першої світової війни фото з Берестя потрапляли на перші шпальта газет досить рідко. Але в 31-му номері 31 за 5 серпня 1917 року.
“Illustrierte Weltschau” тобто “Ілюстрований світогляд” додатку до “Bamberger Tagblattes”, що виходила в  1834-1945 роках було надруковано фото, яке було покликане створювати образ війни. Бамберзька газета була одною із перших регулярних газетних видань. В 1913 році її наклад складав близько 20 000 примірників. Ціклом імовірно, що згадане фото появилось не тільки в згаданому виданні, але в ньому його напевно опублікували крупним форматом на передовиці. Зображений на ньому напівлюбовний сюжет на тлі буяючої зелені мав бути символом перемоги над випробуваннями, збереження людяності, надії на повернення мирного життя, післявоєнне відродження і росквіт.

Типографський друк представляє реальність дещо спрощеною, нагадує гравюру чи малюнок. Але кадр цілком реальний і, скоріше за все, входив до ліричної серії. Місце зйомки на перший погляд може здатись таким, яке не піддається докладній локалізації. Мовляв, все досить однотипне: і сад, і церква, і будинки. Тим більше, що сучасному глядачу складно уявити щоб в місті, тим більше в центрі, були колодязі. Певно з тієї ж причини фотографію в газеті підписали “У колодязя в одному з сел в околиці Берестя”. В дійсності при уважному розгляді видно, що в кадрі Свято-Миколаївська церква, чоловіча гімназія і будинок з фарактерним класицистичним фасадом. Колодязь находиться між обома будинками шляхетської родини Ягмінів на вулиці Дворянський в Бересті. Паркан од вулиці дерев’яний, дошками висланий підхід до колодязя. Серед жахів та руїн війни така ідилічна картина виглядає чимось фантастичним. Тепер відомо, що саме ця частина Берестя, не була випалена. Тут находився шпіталь, книгарня, магазин, солдатський клуб та інше.

Сцени виразно постановочні, що цілком натурально враховуючі технічні можливості тогочасних апаратів. На фотографії зображено двох вояків в військовій формі Германської і Австро-Угорської імперії. Зображення двох вояків союзних армій досить типове для гемансько-австро-угорських листівок, плакатів. Але автор також вирішив підкреслити їх бравий характер ліричним сюжетом розмови з дівчиною. Оскільки вона не вдягнута у святкове етнічне вбрання про її походження складно щось говорити. Єдина характерна особливість- босі ноги, видають в дівчині місцеву селянку. Ким вона могла бути? Санітаркою, прачкою при місцевих військових установах? Можливо, на короткий час завітала на місцевий ринок і пішла набрати воду для коней, або для якоїсь іншої потреби … . Не виключно, що деталі ще стануть відомі, оскільки роботи відомих майстрів, в тому числі фотографів, лишають по собі чисельні сліди.

 

 

Залишити відповідь