Західнополіські строї у столичному фотопроекті

Віктор Місіюк, Культура
28/05/2020, Leave a comment

Берестейщина знову стала лицем Республіки Білорусь. На регіон часто звертають увагу коли шукають образ специфічної, для більшості екзотичної, традиційної культури. Як би не було, а любителів берестеїки такий факт не може не тішити.

З 24 квітня 2020 року на заставці проекту “Традыцыйны строй – Belarusian traditional costume” з’явилося фото молодиці в традиційному ратнівсько-малоритському строї.

А рівно через місяць, практично до Дня вишиванки, з’явились дві фотографії в тому ж костюмі в повний зріст. Світлини – результат фотосесій, які почалися 13 лютого цього року.

Стрій настільки хороший, що не може не зачаровувати. В плані світла фотографи попрацювали майстерно.

Але й без критичних зауважень обійтися неможливо. Пов’язані вони з складною проблемою, підбором моделей. Силует костюму на центральній моделі, яка демонструє костюм із Збуража, витягнутий, короткий, що добре видно по оголених в’язах і лидках.

Можливо, це погоня за тонким модельним типажем характерного для сучасних подіумних показів. Або бажання показати певну особу попри пропорції саме в цьому костюмі. Причин може бути чимало: і пошук обличчя проекту, і походження моделі, і інші суб’єктині причини.

Зріст, комплекція моделей костюмів з Хотіслава, на композиції зліва, і Гвозниц, справа, більш підходять. Часом також складається враження, що окремі елементи костюму мають різний розмір.

Автори проекту називають строй, але на жаль не дають більш детальних описань. До прикладу, фото хлопця і дівчини в володавсько-домачовському строї підписано, що таке вбрання побутувало в Домачово, Черську, Рудні і Липниках. Хоча в різних селах є свої локальні особливості. На спроби дізнатися деталі організатори реагують холодно – Домачово.

Варто звернути увагу на декор чоловічої сорочки, в який чорний колір переважає над червоним, що перекликається з колористикою традиційних володавських рушників.

Проект презентації традиційного костюму заслуговує на високу оцінку. Шкода, що досі не з’явилися відеоролики, які б демонстрували окремі елементи костюми з їх назвами. Відомо, що регіон дуже постраждав під час обох світових війн, а також через соціальні експерименти. Пауперізованому і модернізованому селянству складно було зберігати традиційну естетику. Тому втрачено немало. Тішить те, що з сотень і тисяч костюмів музейникам вдалося вирвати з небуття десятки. Вони дають шанс на продовження традиції.

Сподіваємось, що організатори вже передбачили їх випуск, як і продовження регіональної серії. В анонсі автори проекту заявили, що буде знято щонайменше 15 кліпів. Перші робочі нарізки і фото зі студії для відеозйомки вже були опубліковані на сторнці проекту. Будемо чекати.

Першы дзень кастынынгу

🌿Першы дзень кастынгу, прымерка ў Акадэміі навукА хутка пачнуцца і здымкі😉

Publiée par Традыцыйны строй – Belarusian traditional costume sur Vendredi 7 février 2020

 

Залишити відповідь