За Віру, Царя і … польську Батьківщину

Коли мова заходить про участь польських легіонів у Першій світовій війні перш за все згадують військові частини, створені у складі австро-угорського війська. Це цілком справедливи, оскільки до них вступали масово і вони були справді автономними підрозділами, центрами національного життя. В той же час, в складі російського війська також були створені польські військові частини і сталося це задовго до падіння монархії, масової появи національних частин в складі російської армії. Їх формування і бойовий шлях тісно пов’язані з Берестейщиною.Witold Ostoja Gorczyński

В жовтні 1914 року Штаб Південно-Західного фронту дозволив підполковнику Вітольду Остоя-Горчинському створювати дружини польських добровольців, які в наказі Верховного Головнокомандувача великого князя Миколая Миколайовича  названі легіоном. В “Армійському віснику” 9 жовтня надруковано відозву за підписом командира легіону: “Поляки! Організовується польський легіон з Дозволу Верховного Головнокомандувача. Як одна людина повінні ми вступитися в ряди російської армії для вигнання прусів за Межі Царства Польського. Ми не дозволімо в місцевостях, зайнятих пруссаками, здійснювати над нашими братами тяжкі насильства. Прусаки беруть нашу молодь и посілають її на передові позіції, знущаються над нашими матерями, сестрами, доньками, грабують наше майно, залішаючі за собою злидні і руйнування. Польські легіоні Вже борються у Франції – недавно 40 000 чоловік війська польського з Америки висаділося у Франції. Ми твердо переконані, що наше починання матиме велике значення для всіх трьох частин Польщі, підніме бадьорість і наснагу, розбудить сплячих і додасть відваги і хоробрості“.

Перший легіон почав формуватися в Холмі і Бересті. В Бересті завербовано 40 добровольців. 4 грудня 1914 року їх переведено до Пулав. Разом із холмськими добровольцями вони склали роту під командуванням Олександра Мачєєвського. Берестейські добровольці були вдягнуті в чумарки кольору темної морської хвилі, маренго, високі черевики і плащі. Від назви міста підрозділ отримав назву Першого пулавського легіону.

Вояки Пулавського легіону

В січні 1915 року на вимогу МВС легіон перейменовано на 1-у польську дружину ополчення. Пізніше частина отримала назву 739-ї новоалександрійської дружини. Пулавський легіон очолив полковник Антоній Реутт.

20 березня легіонерів переведено на фронт в околиці Радомя, в травні в район Ілжи. Перше бойове хрещення відбулося під Пакославом 19 травня 1915 року коли батальон зайняв германські окопи. З 493 вояків в тому бою загинуло 42 і 71 були поранені. Загинув також командир – полковник Реутт. Пізніше легіон брав участь у боях під Михаловим, Владиславовим, Цехельською Колонією, Пулавською горою, Корчівкою. Найбільші втрати легіон поніс 20 серпня під Станцією Нурець і 24 серпня під Черемхою … . Далій легіон був переведена в околиці Сейн. 5 вересня легіонери билися під Ізабеліним. 9 вересня 1915 року легіон взяв участь в бою під Зельвою. Після цього він у складі 7 офіцерів і 107 солдат був відведений до Бобруйська для поповнення. Згодом залишки легіону включені до Бригади польських стрільців ген.Петра Шимановського. На фото зображено улана 1-го ескадрону в парадному мундирі.

Відомо, що в Бересті також формувався Польський Уланський дивізіон, в складі двох ексадронів. Командував дивізіоном підполковник Обух-Вощатінскій, 1-ою сотнею ротмістр Вараксевіч, 2-ою сотнею ротмістр Буткевич. Перший ескадрон займав позиції в околиці Пинська, другий на Каналі Огинського.

Багатий бойовий досвід легіонерів дозволив їм організувати боєздатну національну армію і в короткий термін відновити власну державу.

 

  • 6
    Поширили:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *