За п’ятиріччя кількість зрубрів зросла на третину

Віктор Місіюк, На здоров'я
20/01/2021, Leave a comment

За останні п’ять років поголів’я зубрів у Біловезькій пущі збільшилася майже на третину. Популяції давно перевершила оптимальна кількість (250 голів), рекомендоване для утримання на цій території. У Біловезькій пущі зубри мешкають в п’яти різних за чисельністю угруповання – північній, північно-східній, центральній, південній та південно-західній. Площі ділянок проживання кожної з угруповань варіюються від 6 тис. га до 13 тис. га. У 2016 році на території пущі мешкали 480 зубрів. У національному парку відзначають постійне зростання чисельності низинного зубра. Якщо рік тому тут налічувалося 604 твари, то в цьому році з урахуванням з’явилися на світ телят поголів’я має скласти не менше 630-640. Скільки доклано зубрів в білоруський частині пущі допоможе визначити зимовий облік, який йде зараз в період рясних снігопадів.

Кількість зубрів в світі зростає. В минулому році міжнародний союз охорони природи переглянув глобальний охоронний статус зубра, перевівши вид з категорії “уразливий” в категорію “знаходиться в стані, близькому до загрозливого”. У Республіці Білорусі з 1 січня введено в дію нові правила охорони та раціонального використання зубрів. Постановою Ради Міністрів, яка викликала критику з боку екологічних організацій, визначено порядок і умови віднесення тварин до основного і резервного фондів, порядок вилову, а також видобутку, або простіше відстрілу, зубрів резервного генофонда.

Зубрина “демографія” має свої вразливі сторони. “У статево-віковою структурою популяції спостерігається дисбаланс: більш ніж на 50% вона складається з дорослих особин самок, в той час як дорослі самці складають лише 14%. Це переважно пов’язано із загибеллю і міграцією дорослих зубрів. З кожним роком ця диспропорція посилюється. Тим часом 70 років тому, коли в пущі тільки почали розводити зубрів, пропорція була один до одного. Навіть більше самців було, коли випускали на волю. Тепер ситуація змінилася “, – зазначає головний зубровод нацпарку, провідний науковий співробітник Олексій Буневіч.

За матеріалом БелТА

Залишити відповідь