Зникають обложні дощі

ПроСВІТ, На здоров'я
21/10/2019, Leave a comment

На недавньому науково-практичному семінарі «Гідроекологічна ситуація озер Волині: проблема чи катастрофа» начальник Волинського обласного центру з гідрометеорології Ростислав Бондарук почав свій виступ з оцінки впливу на стан клімату регіону глобальних тенденцій:

На Світязі розташована гідрометеорологічна станція, де щодня вимірюють рівень води. Ми давно чули про глобальне потепління і це не зовсім нас стосувалося, втім нині ми підійшли до проблеми, яка нас стосується безпосередньо.

Головний метеоролог в деталях пояснив на які фактах заснована його позиція:

Кожне десятиріччя температурна норма зростає на пів градуса.  Якщо раніше норма річної температури становила +7,4 градуса, то тепер 8,9. І це колосальні насправді цифри, які впливають на наш клімат.

Так, ми вимірюємо опади. Різкого зниження кількості опадів нема. У середньому це 600 мм за рік. Десь на станціях є 650, десь – 560, на Світязі – 567 мм.

За останні роки опади в межах норми. Виняток – 2015 рік. Це був ексклюзивний рік на всій планеті. Це був найтепліший рік на всій земній кулі. Тоді випало  десь 470 мм опадів, при нормі біля 600.

Але змінилися самі опади. Раніше на Волині були так звані обложні дощі. Пригадуєте: у вересні починаються дощі і тривають кілька тижнів? Тепер дощі – ливневі. Вони проходять значно швидше.

Потепління призвело і до збільшення випаровування з поверхні землі.

За рівнем води в озері Світязь ми спостерігаємо з 84 року, маємо дані з 69-го. На сьогодні за останні 5 років це – фактично найнижчий рівень: 95 см згідно нуля графіка.

Але унікальними щодо опадів були 70-ті роки минулого століття. З 70 до 75 роки мінімальний рівень сягав показника 90, 92, 97 см. Тобто 5 років поспіль були такі дуже низькі рівні.

 Тоді як, для прикладу, з 2000 року до 2013-го у нас щодо Світязю були високі рівні: 153, 160, 167.  Коливання рівня у Світязі були.

Та й не секрет. Я їжджу на Світязь 33 роки поспіль в один і той же час, вкінці липня, і знаю, що зміни помітні останні два роки. Ми ж раділи, що нарешті на Світязі можна відпочити. Раніше там було холодно, суцільні дощі, комарі, грибів тьма

За матеріалом Перший

  • 19
    Поширили:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *