Знову про акумулятроний завод

Правозахисник Роман Кисляк повідомив отримання відповіді, на колективне звернення жителів Береста і Берестейського району. Берестейський облвиконком не бачить підстав для припинення будівництва акумуляторного заводу. Картинки по запросу АйПауэр Кисляк

Представники заводу поширили в ЗМІ інформаційні листи, в яких білоруські вчені підтверджують безпеку виробництва. 

Зелений портал попросив експертку Центру екологічних рішень Наталю Блищік уважно вивчити зміст цих листів і прокоментувати, наскільки аргументованою виглядає позиція власників заводу.

Спочатку наведемо загальну думку експерта про факти, викладені в текстах.

– Інформація подана дещо однобічно. Наскільки я розумію, вони [учені] не досконально перевірили інформацію, під якою підписалися. Деякі представлені цифри не відповідають дійсності і проектної документації. Що стосується обгрунтування безпеки, в листах йдеться про викиди [cвинца], але нічого не сказано про відходи та способи їх утилізації. М’яко кажучи, це маніпулювання інформацією. Я не бачу об’єктивності та неупередженості надання інформації.

Тепер публікуємо три листи, надіслані до редакції прес-службою заводу, з коментарями Наталії Блищік.

Лист 1. Які заходи безпеки передбачені на заводі при роботі з речовинами, які вимагають обережного поводження? Коментує Олександр Луговський, кандидат хімічних наук, доцент, заступник директора з наукової роботи установи БГУ «РЦПЧ»

Результати досліджень показали, що на території житлової зони і в межах санітарно-захисної  зони 500 м не буде перевищена гранично допустима концентрація жодного із зазначених речовин і буде в сто разів менше гранично допустимої концентрації.

Не зрозуміло, про які дослідженнях йде мова. Відомо, що концентрація забруднюючих речовин визначається на підставі розрахунків спеціальної програми, на підставі вхідних даних (обсяг виробництва, ступінь очищення викидів і т.д.). Не зрозуміло, звідки взята цифра «в сто разів».

Також відомо, що проводився хімічний аналіз складу грунтів. З шести точок на майданчику концентрація свинцю в 1,5 – 6 разів нижче гранично допустимої концентраціі. Знаючи кількості викидів, можна спрогнозувати, як буде збільшуватися концентрація свинцю в грунтах. Це факти, які потрібно взяти до уваги. Будь-яке підприємство вносить вклад в стан навколишнього середовища. Обов’язок фахівців встановити максимально допустиме навантаження, яку може надавати підприємство, при збереженні якості навколишнього середовища.

Наприклад, згідно з результатами розрахунку розсіювання, концентрація свинцю вже в межах проектованого заводу і на межі санітарно-захисної зони буде в 5000 разів менше гранично допустимої концентрації.

Ці слова зовсім не відповідають дійсності. На межі СЗЗ концентрація свинцю складе 0,02 ГДК, а це в 50 разів менше.

Присутність сірчаної кислоти при встановлюються апаратах очищення взагалі виключається.

<…> Крім того, для мінімізації впливу свинцю на навколишнє середовище на всіх джерелах викиду встановлюються рукавні фільтри з високим ступенем очищення 99,98%, для мінімізації впливу на навколишнє середовище сірчаної кислоти – скруббера зі ступенем очищення 96-98%.

У проектній документації вказані різні фільтри з різним ступенем очищення. У розрахунках закладена цифра 99,9%. 

«Передбачувані до установки рукавні фільтри є сучасним способом очищення.

Рукавні фільтри це не сучасно, це нормально для очищення викидів такого плану.

Крім того, на лініях пастонамазкі передбачена установка каскаду з циклонного і рукавного фільтра, що є гарантією надійної очищення », – говорить Олександр Луговський.

Дане обладнання є одним з найсучасніших з використовуваних в даний момент на хімічних виробництвах. Імовірність залпових скидів і викидів відсутні в силу специфіки технологічного процесу: йде безперервна очистка повітря і стічних вод від забруднюючих речовин. При виникненні позаштатних ситуацій відбувається зупинка виробництва.

Нічого не говориться про зберігання відходів. Свинецьмісткий пил від очищення викидів, свинецмісткі опади від очищення стічних вод вимагають спеціального звернення.

Лист 2. Думка експерта: Чи можна обійтися без свинцю?

Саме формулювання питання звучить дивно по відношенню до споруджуваного підприємства.

Про необхідність і безпеки виробництва з використанням свинцю розповідає Олег Білий , вчений секретар Державної наукової установи «Центр системного аналізу і стратегічних досліджень НАН Білорусі», кандидат технічних наук, доцент.

Історія виробництва і використання свинцю налічує тисячоліття. Ще в Римській імперії використовували свинець під час прокладання водогонів.

Яке відношення цей історичний факт має до споруджуваного об’єкта? Тут варто було б сказати і про те, чому такі технології не застосовуються зараз.

На сьогоднішній день свинець та його сполуки широко використовуються в електротехнічній, лакофарбової, медичної, вибухотехнічної та інших областях. У світі виробляються і використовуються мільйони тонн свинцевих виробів і тисячі технологій, які використовують свинець. Великими споживачами, які використовують розплав свинцю в Білорусі, можна вважати Білоруський металургійний завод (БМЗ) в місті Жодіно, Гомельський склозавод. На цих підприємствах витрачаються десятки тонн свинцевого розплаву, при цьому забезпечуються санітарні та екологічні норми щодо безпечного його застосування. Велике значення має використання свинцевих виробів в машинобудуванні. Сьогодні неможливо собі уявити автомобіль без акумулятора і деяких видів підшипників, заснованих на свинцевих технологіях.Картинки по запросу АйПауэр Лемешевский

Оскільки при переділах свинцю можуть виділятися небезпечні речовини, в Республіці Білорусь розроблені і строго контролюються норми вмісту свинцю в атмосферному повітрі, відповідні 0,003 мг / м 3.

Середньодобова гранично допустима концентрація свинцю в повітрі становить 0,3 мкг / м3 або 0,0003 мг / м3.

У зв’язку з цим, Мінприроди проводить обов’язкову екологічну експертизу проектів і підприємств, які застосовують свинець. Якщо нормативи не дотримано, то Мінприроди такі проекти не погоджує.

<…> Узгодження проекту будівництва акумуляторного заводу ТОВ «АйПауер» супроводжувалося проведенням необхідних експертиз. В результаті експертиз були дані позитивні висновки. Згідно із законодавством дане виробництво після введення в експлуатацію буде включено в республіканську систему моніторингу з здійсненням щомісячного контролю.

Щомісяця планується моніторинг викидів тільки від плавильних котлів. Моніторинг викидів від виробництва свинцевого порошку вказано 1 раз в рік.

Якщо підходити до подачі інформації неупереджено, необхідно було б привести інформацію про властивості свинцю, а саме, який вплив на навколишнє середовище і здоров’я людини він надає.

Свинець є отруйною речовиною, накопичення якого впливає на цілий ряд систем організму і яка особливо шкідлива для дітей молодшого віку. В організмі свинець потрапляє в мозок, печінку, нирки і кістки. Згодом свинець накопичується в зубах і кістках. Вплив на людей, як правило, визначається за допомогою визначення вмісту свинцю в крові. Свинець, накопичений в кістках, потрапляє в кров під час вагітності і стає джерелом впливу на плід. Не існує будь-якого відомого рівня впливу свинцю, який вважається безпечним.

Картинки по запросу АйПауэр

Лист 3. Відстань до заводу відповідає нормам

У жителів околиць, де почалося будівництво акумуляторного заводу ТОВ «АйПауер» з’явилися сумніви, чи достатньо віддалене виробництво від житлових кварталів?

Згідно з Постановою Міністерства охорони здоров’я Республіки Білорусь №35 від 15 травня 2014 г. «Вимоги до організації санітарно-захисних зон підприємств, споруд та інших об’єктів, що є об’єктами впливу на здоров’я людини і навколишнє середовище», базова санітарно-захисна зона для даного виробництва складає 500 м (розділ 4, п. 188 «Виробництво свинцевих акумуляторів»). Завод з виробництва стартерних свинцево-кислотних акумуляторних батарей розташований на відстані 771 метр від найближчої околиці населеного пункту Хаби, що в повній мірі відповідає санітарним нормам і правилам.

<…> Для розрахунку були взяті 8 пунктів, що лежать на межі санітарно-захисної зони 500 м і на кордоні найближчої житлової забудови, згідно Копії земельно-кадастрового плану Берестейського району: 2 пункти на кордоні села Хаби, 2 пункти на кордоні с. Шебрин , 1 пункт на кордоні с. Бульково, 1 пункт на кордоні садових товариств «Берізка СТ-8».Картинки по запросу АйПауэр

<…> З огляду на чинне законодавство, а також передові технології всього ланцюжка виробничого процесу, в тому числі щодо забезпечення екологічної безпеки та охорони навколишнього середовища, які будуть застосовані на заводі, немає необхідності розташовувати завод з виробництва акумуляторних батарей ще далі від житлових районів.

У тексті нічого не сказано про сільськогосподарських полях, які потрібно виводити з обігу. Згідно із законодавством на них буде заборонено висаджувати культури, використовувані в їжу людям. Нічого не говориться про розташовані поруч підприємства, в тому числі харчових. Як це позначиться на якості їх продукції?

 

 
За матеріалом Зелений портал

1 thought on “Знову про акумулятроний завод”

  1. Вадим сказав:

    Вибiр було зроблено ще в у 1994 роцi.А зараз 83% хай жнуть плоди свого вибору.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

1 thought on “Знову про акумулятроний завод”

  1. Вадим сказав:

    Вибiр було зроблено ще в у 1994 роцi.А зараз 83% хай жнуть плоди свого вибору.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *