Зірка, яка зійшла на театральний небосхил з берестейської сцени

Театр ім.Марії Заньковецької

Нині, дивлячись на фасад славетного львівського театру ім.М.К.Заньковецької, мало хто здогадується, що його театральна трупа заснована уродженцем Берестейщини, послідовником безсмертних М. Садовського, П. Саксаганського режисером, актором Олександром Корольчуком.Його життя – свідок історії розквиту і становлення національного театру. Театр ім.Марії Заньковецької був заснований в 1922 році. В жовтні того ж року глядачі змогли побачити на його сцені виставу поставлену Корольчуком. В 1925 році театр переїхав до Запоріжжя, де діяв аж до переїзду до Львова. Тут, у Запоріжжі, невдовзі після переїзду відійшов у вічність його перший  засновник і режисер.

емблема часопису “Сяйво”

На момент створення театру ім.М.Заньковецької Корольчук мав великий досвід. В 1920 році заснував Народний театр в Романах, в 1917 році Робітничий театр при Лук’янівському народному домі. Працював під керівництвом великих майстрів сцени в Народному театрі Панаса Саксаганського (1921), Державному театрі УНР (1919). На той момент він був відомою особою мистецького життя. В 1917 на з’їзді українських митців Олександр був обраний головою Всеукраїнської професійної спілки діячів українського мистецтва. Брав активу участь у випуску часопису “Театральні вісті”, який редагував славетний Лесь Курбас. Тим більше, що у Корольчука був досвід редакторської праці, написання чисельних статей на тему театрального життя. Ще в 1913 році Корольчук заснував і став видавцем щомісячного київського літературно-мистецького часопису “Сяйво”. 

Олександр Корольчук в ролі Франца Моора

“Чарівна людина, як в житті, так і на сцені” – писали про Корольчука сучасники. Не сила перерахувати усі ролі, які він зіграв: Гнат Чалий, Богдан Хмельницький, Михайло Гурман, Франц Моор, Остап Бульба, Гнат Голий, Ляпкін-Тяпкін, Максим Тихон­­чук, Іван Сірко, Кармелюк, Акил Акилович, чарівник Купріян, чорт Борута, Юрко з “Казки старого млина”, Хорунжий і Поштмейстр з гоголевських “Вія” і “Ревізора”, Гетьман з “На бідного Макара”, Недобитий з “Невольника” … . Відомо щонайменше двадцять п’єс поставлених ним на сцені за п’єсами Старицького, Франка, Котляревського, Кропивницького, Лесі Українки, Самійленка, Черкасенка, Винниченка, Чехова, Мольєра, Гальдоні. Критики кажуть про тонкий властивий режисеру психологічний реалізм у висвітленні драматичного конфлікту, гармонійність артистичного ансамблю. 

Картинки по запросу Микола Садовський театр

Театральна трупа Миколи Садовського

На велику сцену Олександр вийшов у складі першої професійної трупи Миколи Садовського в 1907 році. Лідер “групи молоді” був з майстром аж до його виїзду у 1921 році у еміграції і на усе життя лишився послідовний прихильником реалістичного театру. За родинними переказами, Корольчук приєднався до трупи коли вона була на гастролях в Бересті. Історія театрального життя Берестейщини не настільки добре вивчена, щоб остаточно розвіяти або підтвердити це. Широко обізнаний краєзнавець, автор двотомного видання “Словник Берестейщини” не знав про берестейський період життя славетного режисера. Між тим його творчий шлях сповнений неймовірних фактів.

Корольчук Олександр Іванович

Олександр Корольчук

Народився Олександр Корольчук в 12 грудня 1883 року в селі Величковичі Берестейського повіту, нині Каменецького району Берестейської області. У його батька, лісника за професією, Івана і матері Ганни було семеро дітей. Старіший з них, Олександр, здобув добру освіту і пішов працювати у канцелярію до Берестя, де його й захопила стихія українського театру.

Mikołaj Janczuk.jpg

Микола Янчук

Аматорський театр у місті заснував поет і письменник Охрім Варнак, який на той час служив в Берестейський фортеці. Завдяки Олександру Корольчук відомо, що на берестейський сцені аматори театрального мистецтва ставили  п’єси Марка Кропивницького, Михайла Старицького, Івана Карпенка-Карого і місцевого уродженця, етнографа, українського поета і драматурга Миколи Янчука. 

Після перших проб стало зрозуміло, що зі своїм високим зростом, стрункою статурою, виразним обличчям, чудовим баритоном, жвавою уявою, палким темпераментом і добрим смаком він просто народжений для театру.

Багатогранне життя Олександра Корольчука слабо досліджене. Знайомство з ним дозволить розкрити багато захоплювальних сторінок багатої талантами історії. 

  • 27
    Поширили:

1 thought on “Зірка, яка зійшла на театральний небосхил з берестейської сцени”

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

1 thought on “Зірка, яка зійшла на театральний небосхил з берестейської сцени”

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *