Книга “Обрядовий рік на Підляшші”

ПроСВІТ, Культура
17/10/2020, Leave a comment

Підляський науковий інститут знайомить з історіографією дослідження фольклору в ґміні Чижіе Гайнівського повіту. Частина таких публікацій підготовлена спеціалізованими організаціями. Але, що досить типове, вони грішать неякісною фіксацією мовних особливостей та поверховним порівняльним аналізом фольклору. Міцною стороною є якість поліграфії і документування різних явищ, переважно пам’яток матеріальної культури.

Говорячи про твори, в яких згадується фольклор сіл гміни Чижіе, варто звернути увагу на книгу директора Підляшського музею народної культури у Василькові Артура Гавела, “Обрядовий рік на Підляшші”. Ця публікація, опублікована в 2012 році в Білостоці, має форму альбому з надзвичайно цікавим фольклорним матеріалом католицьких та православних сіл Підляського воєводства, який представлений згідно традиційного поділу на чотири пори року (починаючи з зимових звичаїв та ритуалів) з урахуванням порядку святкового християнського календаря – католицькі та православні.


Автору вдалося зібрати багатий фольклорний матеріал. Великою перевагою книги є професійні та різноманітні фотографії, які є чудовою ілюстрацією описаних народних звичаїв, переданих жителями підляських сіл.


Альбом містить численні описи звичаїв, пов’язаних з окремими святами в селах гмини Чижіе. Є також фотографії з території, яка нас цікавить, в т.ч. із зображенням поминання біля могил, що відбувались на «Проводи» – через тиждень після Великодня, та випікання т.зв. «буслових лап» до свята Благовіщення Пресвятої Діви Марії. Хоча книга була видана лише кілька років тому, на фотографіях зображені люди, яких уже немає серед живих, і багато з описаних звичаїв вже не функціонують у повсякденному житті мешканців гміни Чижіе.


Недоліком книги є, на жаль, помилки в написанні діалектних текстів, особливо із сіл, де жителі говорять українськими діалектами. Тим не менше, це цінна публікація для кожного дослідника народної культури Підляшшя.

Залишити відповідь