Ковель відсвяткував 500-річчя Магдебурзького права

Впродовж 2018 року з нагоди знаменної події, 500 річчя надання права на самоурядування, у Ковелі відбулося ряд заходів. Серед них – Всеукраїнська наукова історико-краєзнавча конференція «Минуле і сучасне Волині та Полісся. Ковель і Ковельщина в українській та європейській історії», конкурс дитячого малюнка «Ковель у серці моїм», фотовиставка «Миті історії», на якій презентували світлини з минулого Ковеля, конкурс відеороликів та фоторобіт.

22 грудня 2018 року ковельчани прийшли в народний дім «Просвіта» на урочистості з нагоди ювілею.Присутніх привітав міський голова Олег Кіндер: «П’ять століть сторінка за сторінкою творився літопис міста над Турією. Його мешканці додавали нових фарб у колорит вулиць. І наш з Вами невеликий штрих із добрих справ ми теж залишимо тут. А місцеве самоврядування — це хороша можливість відчути себе господарями у місті, де ми живемо. Кому, як не нам – тим, хто закоханий в свою маленьку Батьківщину, робити для неї великі справи, турбуватись про її достойне сьогодення і майбутнє”.».

Картинки з життя тієї епохи відтворили артисти аматорського театру «10-й ряд 10-те місце». Вони представили театралізоване дійство за мотивами твору землячки Олени Мокроусової «Легенда про Ковель».

Як розповідають, першим поселенцем у тутешній місцевості був вправний майстер – коваль, тому і село, де він жив, назвали Ковле. З часом це слово трансформувалось у сучасну назву — Ковель.На чолі міста у свій час стояли такі історичні постаті як князі Сангушки, королева Бона.

У 1518 році своєю грамотою польський король Сигізмунд І дозволив князю Василю Сангушку утворити з села Ковле місто з наданням йому Магдебурзького права. Тут почали відбуватися ярмарки і торги, запроваджувалось внутрішнє самоврядування.Варто сказати, що керівник театру «10 ряд 10 місце» Альона Малюга-Мельникова твір письменниці доопрацювала, додала музичних барв, продумала сюжетну лінію, вплела у дійство танцювальні номери. Глядачам було презентовано унікальну виставу, в якій було задіяно понад 100 осіб.Крім акторів, це – танцювальні колективи «Пірует» і «Барвінок», фольклорний гурт «Намисто».

Без костюмів передати дух тієї епохи, коли сталась ця значима подія, було б неможливо. З цим допоміг Волинський академічний обласний український музично-драматичний театр. Свою часточку додала костюмер народного дому «Просвіта» Лілія Литвин, декорації допомогла оформити директор дитячої художньої школи Олена Цьомик, а конструктивні елементи до них виготовляли працівники ПТМ «Ковельтепло». Деякий реквізит для вистави надав історичний музей, попрацювала над ним і учасниця театру Аня Лазарчук.

А на сцені глядачі побачили і королеву Бону, яку зіграла режисер Альона Малюга-Мельникова, короля Сигізмунда – Володимир Солов’янчик, князя Сангушка – Олександр Поліщук, коваля – Михайло Бразінський, його наречену Ганнусю – Софія Ліпич.

Надзвичайної урочистості усьому дійсту додав голос, який звучав зі сцени. Натхненно і велично передала зміст поеми Оксана Мизовець:

Зростаючи століття за століттям.
Минуло вже п’ять сотень літ – 
І Ковель знає цілий світ…

Зазначимо, що «Укрпошта» випустила серію конвертів з самобутньою маркою. Отже заключним акордом святкових заходів стане презентація та погашення поштової марки до 500-річчя отримання Ковелем Магдебурзького права, що відбудеться 24 грудня об 11.00 год. в ковельській галереї мистецтв.

За матеріалом Ковельської міської ради

  • 11
    Поширили:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *