В який день Бересть святкуватиме День міста?

На тлі ажіотажу навколо 1000-ліття Берестя не вщухає інтерес до його ічторії. Навіть питання про те, коли місто відзначатисе своє головне свято не видається таким легким.В радянські часи склалася традиція відзначати дні населених пунктів в річниці проходження фронту, “визволення від німецько-фашистських загарбників”. 28 липня 1944 року війська 1-го Білоруського фронту увійшли до Берестя. Закінчився кількарічний період панування в місті нацистської адміністрації. Дата знаменна, з неї почалася нова сторінка історії міста, хоча суспільно-економічна модель мало чим відрізнялась від тої, з якої познайомились жителі Берестя в 1939 році. Вона також відзначається як День визволення від фашизму в маленькій державі Сан-Марино. День співпав із відзначенням пам’яті Деня пам’яті рівноапостольного князя Володимира Великого, чому православні автори, які займаються темою ролі церкви у Другій світовій війні надають глибоке духовне значення. Постать засновника династії багаторічних володарів Берестя, сама по собі дуже важлива. Тим більше, що імя князя Володимира пов’язують з першою, непрямою згадкою про місто, навіть, називають його засновником. Справжня дата заснування, які день та місяць першої згадки достеменно не відомі.  Варто підкресилити, що 28 липня на яке припадає святкування Дня хрещення Руси, Собору київських святих і вшанування пам’яті князя Володимирав ХХ столітті за церковним, юліанським календарем вважається 15 липня

Але була в історії Берестя дата, яка міцно вплинула на його інституціальний розвиток, призвела до помітного економічного розвитку, дозволила впродовж кількох століть лишатись адміністративним та культурним центром регіону. Мова про привілей тевтонського магдебурзького права дарований королем Владиславом (Ягайло), яким гарантувлося право на міське самоурядування. Торгівельні лагуни Галиччини, такі як Санок, Львів, Галич, включились в муніціпальну революцію раніше. Однією з причин було їх географічне розташування і раннє підпорядкування Польському королівству. Але серед північних міст Східної Європи Бересть був піонером, першим на території сучасної Республіки Білорусь. Сталося це XV Augustus MCCCXC anno Domini  тобто 15 серпня 1390 року. Пізніші правителі підтверджували це право в 1408, 1511, 1554, 1580, 1607 і 1614 роках. 

Здавалося ця дата беззастережно може відзначатись як дата “другого дня народження” Берестя. Ось тільки той календар, за яким ми живемо відрізняється від тогочасного. І різниця між новим та старим календарними стилями на той час була іншою від тої, яку знаємо ми сьогодні.  Тобто 15 серпня на тогочасного юліанського календаря відповідає 23 серпня 1390 року за григоріанським календарем. В сучасному календарі на цю дату припадає річниця підписання пакту Молотова-Рібенторопа і День пам’яті жертв сталінизму та нацизму. Але ж не забуваймо, що справа не тільки в докладній хронології, але й мотивації середньовічної людини, такої, якою був король Влодислав. А на цей день за юліанським календарем припадає значне свято Спління, або Успіння Пресвятої Владичиці нашої Богородиці і Приснодіви Марії.  Нині його відзначають 28 серпня за новим стилем. Варто нагадати, що з Берестейщиною пов’язана один з найвідоміших богородичних образів, так зване Блакитне Спління, барви якого так добре поєднуються з богородичною барвою берестейського гербу.

Отож перелік знаменних дат, які можуть поєднати порівняно недавню традиції відзначення визволення міста та давню дату дарування місту прав і свобід, вписується в церковному календарі між 15 липня та 15 серпня, що відповідає 28 липня і 28 серпня сучасного календаря. Для туристичного міста, на яке перетворився Бересть, те що день міста фактично може перерости в місяць святкових програм, церковних процесій у самому розпалі літа- не аби який подарунок! Гріх від його відмовитись. А те, що половина місяця припадає на Успенський піст тільки додає барв останньому дню.

  • 3
    Поширили:

1 thought on “В який день Бересть святкуватиме День міста?”

  1. Віктор Місіюк сказав:

    Спліннє добре свято, святять жито, дожиночного снопа. Десь я бачив герб міста з колосом і маками

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

1 thought on “В який день Бересть святкуватиме День міста?”

  1. Віктор Місіюк сказав:

    Спліннє добре свято, святять жито, дожиночного снопа. Десь я бачив герб міста з колосом і маками

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *