Комора, яка оцінювала деревину

Віктор Місіюк, Культура
24/11/2021, Leave a comment

Одна з важливих статей східноєвропейського експорту – ліс, деревина, попел. В 1547 році на Віленському сеймі вирішено урегулювати їх вивіз. На п’яти ріках мали бути встановлені митні комори. На Бузі така комора мала діяти в Бересті. Виходить, що основні об’єми подібного товару сплавляли з територій, який находились ниже по течії Буга і Мухавця. Стежити за пропуском товару, збором оплати мали так звані справці. Сортували дерев’яні вироби так звані бракарі.

Ршення сейму регулювало транспортування трьох видів деревини. Першим згадано окоровані дошки (переважно соснові та дубові) певної довжини – «ваньчоса» з німецького Wagenschoss. Цей матеріал використовувався в будівництві кораблів. Традиційно в одній дошці було 13 стоп, хоча довжина могла коливатись від 2,7-6,1 метра, ширина – 30-40 см. Друга категорія – фашольц з німецького FaSholz. Так називали велику дубову клепку, призначеної для виготовлення бочок. Третя категорія була представлена попелом.

Ціни в берестейський коморі були помітно менші за ковенську комору. Причина в тому, що в ній деревина приймалась сира, до того ж витрати на транспортування до Балтійського моря були ще досить великі. В Бересті за сотню ванчосу необхідно було заплатити 2 копи грошей, за сотню фашольца —1,5 копи, cтільки ж коштував цілий лаштъ (до 3840 літрів) попелу.

 

 

Залишити відповідь