Куди витікає найбільше прісноводне озеро?

Віктор Місіюк, Новини
14/07/2019, Leave a comment

Світязь обмілів! Туристи обмінюються фото, на яких добре видно коси на цьому найглибшому та найбільшому прісноводному озері України. Ще місяць тому за метрів 10–15 від берега було води по пояс, то нині – лише по щиколотки. Вона втекла з-під надувних дитячих атракціонів, рятувальних вишок, містків… Вода відходить на очах.

Ця перлина Волині, яка славиться максимальною глибиною 58,6 метра, тепер потерпає від посухи. На мілководді, де нещодавно плюскалася малеча, тепер – болото, по «залисинах» чалапають лебеді. Торік вода раптово пішла у серпні, але за зиму-весну відновилася.– Подивіться: зимою снігу нема, у міжсезоння дощу не дочекаєшся, – коментує вибрики погоди Світязький сільський голова Микола Цвид. – У червні мали лише п’ять хвилин дощу. То звідки візьметься вода?

Директор Шацького національного природного парку Марія Христецька додає, що нині також мілкі річки, а майже завжди повновода Прип’ять тепер мало не сухопутна. Вона запевняє, що працівники національного парку роблять усе можливе, аби втримати рівень води у найглибшому озері України. Навіть перекрили шлюз до озера Луки-Перемут, яке живиться Світязем.

– Ми розуміємо, що це теж не вихід, адже можемо втратити іншу нашу перлину. Озеро Луки-Перемут – третє за величиною в районі, проте дуже мілке. Є місця, де глибина сягає всього 70 сантиметрів. Гідроспоруда між озерами в аварійному стані, ми її тимчасово перекрили. Екологічна комісія підтримала питання виділення 350 тисяч гривень на реконструкцію цього об’єкта.

Журналісти запитали у директора нацпарку, чи впливає на проблему розробка Хотіславського кар’єра, де добувають пісок та крейду. Адже ще на початку 2000-х років екологи попереджали, що поліським озерам через це загрожує серйозна небезпека, а Світязь взагалі може перетворитися на кілька мілких водойм. Марія Христецька відповіла коротко:

– Хотіславський кар’єр – закритий для нас об’єкт. Це питання має вирішуватися на іншому рівні.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *