Ластівка з-під придорожньої Будки

ПроСВІТ, Культура
02/11/2019, 1 Comment

Фольклористи, історики, археологи, психологи, уфологи, езотерики, екологи і інші! З’явилася книга для вас. Втішаться й любителі класичної літератури, твір, який майже одночасно виходить у Білорусі, Україні і Польщі, продовжує традиції старого доброго готичного роману. При тому трилер “Бодай Будка” письменниці Наталки Бабиної свіжий, бунтарський, некоректний по відношенню до несправедливості. Якщо цивілізація загине або опиниться на межі існування, то що найважливішого мають зберігати люди? Від чого не можна зректися приреченим на зміни? Головні герої несвідомо шукають відповіді на ці питання. Фантастичний трилер занурить вас у глибоку традицію. Тривога, страх, огида, обурнення і велике здивування не покинуть вас у спокої аж до моменту коли ви перевернете останню сторінку, написану (так-так можете вже дивуватись!) мовою тварин. Після прочитання книги вам, напевно, схочеться знати більше. Знати про той світ, до якого автор лише прочиняє двері: про замови, про мову і культуру  Берестейщини, про УПА, про Просвіту і регіональних велетнів національного руху. 

Мало не в кожному абзаці пізнаються реальні сучасники, прототипи, які є земним відображенням архетипічних образів знайомих усьому людству. Звичайно, перш за все трилер буде близький берестейцям, яких історія зачепила жахливим атомним вибухом бездушності. Чим особлива нова книга Наталки Бабиної для берестейців? Тим, що її хочеться перечитувати. Натурально, як кожен добрий твір, заради змісту. Більше того, частина образів без другого читання просто втрачається. А ще книгу хочеться перечитувати для того, щоб почерпнути кришталевої води з мовної криниці. При тому, що важливо, посмакувати не тільки багатовікової говіркової стихії, але й вишуканих мовних форм, яких піднімають над побутовими клопотами до зірок. В цьому сенсі для Берестейщини “Бодай, Будка” за останні півстоліття перша книга такого рівня. Перша і за наближенням теми регіону, і за масштабністю картини. Перша ластівка, яка сягає таких висот … . 

“Бодай Будка” книга про любов, як фундаментальну основу людського життя. Любов до коханих, рідних людей, друзів, тварин і Землі. Як захистити любов? Усіма способами і перш за все словом! Нелюди зневажають слово, примітивізують мову. Чому? Бо втрачають, або втратили здатність до глибокого почуття, любові. Тому й зло, яке зачаїлось у темряві, мовчить. Чи не тому у концтаборі в Березі зобовязував режим цілковитої тиші? – Дозволялося лише відповідати на запити охоронців. Жахливі вчинки супроводжують карбовані сухі слова, на які лише й здатна бездушна машина, безсердешний раб. Може на тлі місії Будди берестейська Буда з її мешканцями виглядає скромно, але тривожний набат, який з неї доноситься, звучить гучно. Апокаліпсис вже почався – нагадує автор. І проявляється він не стільки у видимих зовнішніх катаклізмах, скільки у змінах в людських душах. Але ми не перше покоління, яке стикається з всесвітнім протистоянням. Були до нас велетні духу, які протистояли руїні. Якщо у вас на душі глибока роз’ятрена ранами, то книга стане для вас гірким природним засобом видужання. Після таких міцних ліків наступає очищення, оспіваний давніми мудрецями катарсис, злазить короста байдужості. 

Забудьте на хвилину про буденні клопоти і одкрийте “Бодай, Будка” … .

1 thought on “Ластівка з-під придорожньої Будки”

Залишити відповідь