Летипор сірчано-жовтий

ПроСВІТ, На здоров'я
16/07/2020, Leave a comment

Трохи з запізненням, але в лісах з’являються гриби. Велика кількість трутовиків в Біловезькій пущі прямо пов’язане з її старовіковими, незайманими лісами і натуральними процесами. Старі дерева найбільш схильні до зараження грибами, дупла в них – результат діяльності трутовиків. Безумовно, на поширення трутових грибів впливають кліматичні чинники. У цьому грибному році в Біловезькій пущі дуже багато трутовиків, жовто-руді віялоподібні грибні тіла визирають мало не з-за кожного мертвого дерева, в основному в дібровах. І куди не підеш – на них потрапиш.

1.jpg

Трутовик сірчано-жовтий або сірчистий ( Laetiporus sulphureus ) – один з найбільш яскравих і красивих грибів, що відноситься до сімейства Phaeolaceae (поліпоровой). За природою це активний паразит, але поселяється виключно на деревині, що має пошкодження і травми. Гриб вражає майже всі листяні породи і сприяє їх природному відмирання. Сірчано-жовтий трутовик їстівний, але виключно в початковій фазі розвитку.

2.jpg

Зовнішній вигляд грибів залежить від стадії зростання трутовика. Плодові тіла за класифікацією мікологів відносяться до однорічних зимуючих. На початковому етапі розвитку гриби являють собою каплевидную жовтувату м’ясисту масу, яка нібито видавлюється з кори дерева. В такому соковитому, тістоподібному стані гриб володіє ніжною консистенцією і є справжнім делікатесом (а при смаженні виділяє чудовий аромат).

3.jpg

Наступна стадія зростання – цілком придатний для вживання гриб. Колір таких грибів яскравий і насичений, ближче до помаранчевого. Капелюшок з хвилеподібними краями становить від 10 до 40 см, вага одного трутовика може досягати 10 кг, а то і більше. Тіло гриба покрито маленьким пушком. Він уже трохи твердий, прогумований. На смак це не впливає, але в їжу використовуються вже тільки верхні частини плодових тел.

4.jpg

Згодом гриби як би вигорають і набувають світло-жовті відтінки. Молодий гриб м’який і вологий на дотик, старий – сухий. Остання стадія – це абсолютно нікудишній по консистенції і смаковими якостями гриб. Крім того, він починає видавати неприємний специфічний запах за рахунок накопичення токсинів. На старих плодових тілах ви побачите безліч специфічних жуків. 

5.jpg

За свої харчові якості в народі сірчано-жовтий трутовик отримав назву курячий гриб (курка), деревне курча, жар-гриб, кулина. М’ясисті, приємні на смак гриби широко використовуються в кулінарії. Але все ж головним властивістю трутовиків є можливість їх застосування для лікування та профілактики багатьох захворювань. Гриб містить безцінні запаси каротиноїдів, багатий ненасиченими жирними кислотами, а також сполуками, що володіють антивірусною, антимікробної та антиоксидантну активність. 


За матеріалом Національний парк “Біловезька пуща”

Залишити відповідь