Люлька знадобиться

ПроСВІТ, Новини
16/10/2020, Leave a comment

До Ковельського історичного музею завітав з подарунком місцевий житель Володимир Гінайло. Він приніс глиняну люльку розмірами 1,5х5 см “східного типу” козацького періоду. Люлька знайдена у Ковелі в районі “П’ятихаток”, колись так називали місцевий хутір.  Експонат поповнить колекцію музейних люльок і буде представлений в експозиції.

Люлька має давні пошкодження. Про тривале використання свідчить закопченість чашечки. “Чашечка” – загальна назва ємкості для тютюну. До чашечки під кутом приєднана гладка конічна втулка для чубука. Вона сполучена з ємкістю чашечки внутрішнім конічним каналом, який відкривається всередину чашечки дещо вище її дна.
Корпус чашечки люльки округлий з півовальним профілем, ймовірно з округлими вінцями (на жаль втрачені). Дно внутрішньої частини чашечки округле, корпус чашечки прикрашений декором із семи стилізованих пелюсток, у кожній з яких – ялинка з прямим стовбуром і піднятими догори гілками, в кутах між пелюстками – кружечки. Втулка закінчується потовщенням, частинка якого втрачена.

Поширення тютюнопаління на землях України у XVII-XVIII ст. сприяло масовому розповсюдженню специфічного пристрою для паління – люльки. Вона є одним із атрибутів, які в першу чергу асоціюються з козацтвом. Козаки ставилися до люльки як до талісману-оберегу і тому перевагу надавали виробам особливим, несхожим на інші, – кажуть музейники.

Залишити відповідь