Маньковичі. Два великих полювання

Віктор Місіюк, Культура
11/04/2020, Leave a comment

Князь Карол Радивил був відомий вірністю традиціям старосвітських полювань, організовував регулярні великі полювання на кабанів. Казали, що за одне полювання тут вполювали стільки кабанів, скільки у Франції за цілий рік. На полюванні 22-24 січня 1938 року у князя Кароля Миколая Радивила традиційно були присутні дванадцять мисливців.

Князь Карол Радивил на полюванні в 1938 році.

Познайомитись з учасниками полювання можна на спільному фото. Зліва направо стоять підприємець з Лодзі Кароль Ендер, директор Єжи Сенковський, граф Ян Шептицький, князь Кароль Міколай Радивил, власник маєтку в Олешно Конрад Нємоєвський, співвласник цукрової фабрики, власник маєтку в Великих Малюсах Адольф Штайнгаґен, архітектор Вітольд Войневич, колишній познанський воєвода і віцеміністр рільництва, а на момент проведення полювання посол в Румунії, власник маєтку в Рогалині граф Рогер Рачинський, власник паперової фабрики, маєтку Ліпє Олександр Штайнгаґен, князь Ієронім Радзівіл, граф Анджей Потоцький та граф Павло Потоцький (другий справа).

Компанію представникам вищої аристократії та підприємцям склав помічник князя Єжи Сенковський. З 1930 року і до початку Другої світової війни він був директором Давид-городоцької ординації, центр якої містився в Маньковичах, а також уповноваженим князя Радивила до по аграрних питаннях, був радником Поліської аргарної палати. Крім того Сенковський займав посаду віце-голови Наглядової ради Поліського рибальського кооперативу.

Єжи Сенковський

Головним його зайняттям було управління великими територіями Ольманських боліт. На посаді ловчого Польського ловецького союзу в Столинському повіті Єжи Сенковський був організатором усіх великих полювань в князівських володіннях, в тому числі полювання 1938 року.

За інформацією “Krotoszyński orędownik urzędowy” взимку 1938 року в ординації застрілено 202 кабана. Газета повідомляє, що князь, як і в попередньому році, м’ясо кабанів на фонд безробітних. Пізніше взамін туш Кароль Радивил вніс до фонду 500 злотих. З авторитетних часописів “Світовид”,”Польський ловець” відомо, що учасники першого тогорічного полювання підстрілили 109 кабанів, 1 рись, 4 лисиці, 14 косуль.

Але вже 31 січня-4 лютого 1938 року відбувся другий тур. Зі складу його учасників видно, що князь не завжди правила полювання у 12 рушниць. В черговому турі крім господаря взяли участь князь Юзеф Яблоновський, генерал Чеслав Янушкевич, Цезарій Кєнєвич, посол Юзеф Липський, Конрад Немоєвський, Альфонс Полкєвський-Козелл, граф Юзеф Потоцький, граф Павло Потоцький, граф Зигмунт Скужевський, граф Ян Шептицький, граф Костянтин Замойський, граф Станислав Замойський, князь Мачєй Радивил і  директор Єжи Сенковський.

Було підстрілено 93 кабанів, в тому числі 8 боровів і десять лисів. Трофеї обох турів розміщалі на полі “покоту” перед палацем в Маньковичах. Їх легко розрізнити. В першому полюванні в центрі верхньої центральної частини розмістили рись, а після другого полювання в ній з’явилися кабани. Частину фотографій з полювання зробив один з учасників, граф Станислав Замойський, іншу відомий фотограф Володимир Пухальський.

Отже разом на двох великих полюваннях взимку 1938 року у володіннях Кароля Радивила було підстрілено 212 кабанів. Цифри справді вражаючі. Цікаво чи справді тогорічна мисливська статистика поступалась трофеям з Ольманських боліт?

Залишити відповідь