Маньковичі: Дами і кавалери ордену святого Іоана

Віктор Місіюк, Культура
10/03/2020, Leave a comment

Власники Манькович і їх родичі були дамами і кавалерами відомого лицарського ордену. Госпітальєри, йоаніти, мальтійці або докладніше лицарі Суверенний військовий орден госпітальєрів Святого Іоанна Єрусалимського, Родосу і Мальти зявилися під час хрестових походів в 1099 році в Єрусалимі. Членів ордену можна пізнати по характерному мальтійському хресту, який є державним символом острова Мальта. Мальтійська присутність на Горині вивчена слабо, але факти свідчать про те, що вона грала для власників давид-городоцької ординації велику роль.

Віддане служіння Ізабели Радивил госпітальній справі почалося в 1915 році, коли вона стала інструкторкою польового київського шпіталя.  В 1927 році вона стала дамою Великого Хреста Честі і Відданості мальтійського ордену святого Іоана Єрусалимського. В наступному році стала дамою Великого Хреста Справедливості лазоритського ордену святого Лазаря Єрусалимського. Цей орден також був госпітальєрським, а чоловік Ізабели Кароль Радивил став  другим великим пріором Польщі все того ж ордену святого Лазаря. Але найтісніші зв’язки родина зберігла саме з мальтійцями. З початку Другої світової війни Ізабела стала головною сестрою Санітарного корпусу Мальтійського ордену. Завдяки родинним зв’язкам отримала італійську візу. Разом із чоловіком виїхали до Італії. Не виключно, що сприяння в цій справі надав не тільки італійський королівський двір, але й римський престол, церковні кола. 

Ізабела Радивил в Маньковичах

Своячниця рідного брата господаря маньковицького маєтку Кароля Радививла велика князівна Ренати Мехтильда Габсбург була замужем за Ольгердом Чорторийським (1888-1977). Родина була арештована нацистами, але зуміла отримати візи до Італії і вижити в перклі пожежі світової війни. В 1955 році Ольгерд Чорторийський став Великим канцлером Союзу польських мальтійських кавалерів. Крім того князь був послом Мальтійського ордену в Бразилії і Парагваї. 

Тітка власника Манькович Кароля Радивила Ельжбета Матильда (1.11.1861-13.05.1950) вийшла заміж за князя Романа Альфреда Марію Потоцького. Один з її синів Єжи Антоній Потоцький в 1936-40 роках був послом Польщі в США. З 1953 Єжи Потоцький також став мальтійським кавалером, і став надзвичайним послом ордену і повномочним міністром в Перу. 

Сам маньковицький господар Кароль Радивил у післявоєнні роки також служив лицарському ордену, був послом Мальтійського ордену в Аргентині.  

Залишити відповідь