Маньковичі. Князі-біженці

Віктор Місіюк, Культура
18/01/2020, Leave a comment

Важко повірити, але Чорторийськими, Четвертинськими, Любомирськими переліку князівських родів, які свого часу побували в Маньковичах, не обмежується. І справа не у випадкових гостях, добрих знайомих, а близький родині господарів маєтку. Наталія Собанська з роду Любомирських, спогади якої опубліковані в книзі Ганни Маталовської “Z tym nazwiskiem”, згадувала, що у вересні 1939 року двір був переповнений: “В Маньковичах гостей розміщали в палаці і у дещо віддаленому фольварку Воля. Бо знову приїхали біженці: Тарновські, Потоцькі, Чорторийські, Габсбург з-під Живця і стало дуже тісно. Паніка була страшна“. Про Чорторийських та Габсбургів вже була мова тож перейдемо до князів Потоцьких, які здавна були впливовим родом. Один з них, Станислав Щасний Потоцький, якого в 2019 році президент Росії помилково назвав “автором української ідентичності“, свого часу навіть претендував на королівську корону.

Юзеф Потоцький і його син Юзеф Альфред з князівною Христиною Марією Пелагеєю Радивил.

В ХХ столітті родинні зв’язки Потоцьких і Радивилів міцно переплелись. Одна тітка власника Манькович Ельжбета Матильда (1.11.1861-13.05.1950) вийшла заміж за князя Романа Альфреда Марію Потоцького. В них народилось троє синів. Один з яких Єжи Антоній Потоцький в 1936-40 роках був послом Польщі в США. Друга тітка Олена Радивил (14.02.1874-12.12.1958) вийшла заміж за князя відомого дипломата Юзефа Потоцького. Їх старіший син Роман (1893-1971), одружений на Анні Святополк-Четвертинський господарював в родовому маєтку Деражне, який як і Маньковичі находився на Горині. Молодший їх син, посол Польщі в Іспанії Юзеф Альфред (1895–1968) оженився на Христині Марії Пелагеї Радивил (1908-2003). 

Хоча Наталля не удокладнює хто саме з Потоцьких приїжджав до Манькович з’ясувати це, враховуючи велику кількість мемуарної літератури і архівних  документів того періоду, буде не складно. 

Залишити відповідь